Обезщетенията за разменените бебета в болница „Шейново“ ще бъдат определени след съдебно дело и едва след това те ще бъдат отпуснати от бюджета на Столична община. Това стана ясно днес от изявления на общински съветници в Столичния общински съвет. „Това са едни от най-трудните случаи, когато трябва да се вземе решение по справедливост. В такива случаи компетентен е българският съд, който изяснява фактическата обстановка с множество разпити“, това заяви по bTV заместник-шефът на здравната комисия в СОС и общински съветник от БСП Милка Христова, която е и юрист.
„Страхувам се, че общинският съвет няма такава компетенция. Така че ако претенцията бъде насочена към общинската болница, която след това се обърне към нас за одобрение и решение, взимане на такова решение без съдебна санкция няма да бъде законосъобразно. Досегашната наша практика е да одобряваме търговските отношения на нашите дружества, но когато се приключи цялата законова процедура и имаме налице съдебна преценка. В такива случаи ние обикновено даваме съгласие с цел да се спести публичен ресурс - допълнителни разноски по изпълнителното производство“, коментира още Христова.
Вчера адвокатите на двете семейства с разменени бебета съобщиха, че ще искат обезщетение от общо 600 000 лв. Предложенията за доброволно решаване на спора ще бъдат внесени в лечебното заведение. Парите ще бъдат осигурени от бюджета на София, заяви общинският съветник и също член на здравната комисия Яна Тодоранова. Тя също подчерта, че преди това ще трябва да се мине през съдебен контрол.
“Процедурата е много ясно разписана. Човешкото страдание може много трудно да бъде остойностено. Важно е, че вече има троен контрол в болницата, така че в следващи случаи рискът от подобна грешка да се сведе до минимум”, коментира и председателят на здравната комисия в СОС д-р Антон Койчев.
Вчера адвокат на едно от семействата с разменени бебета съобщи, че всяко от тях претендира по 300 000 лева за причинени неимуществени вреди и че първоначално предложението ще бъде за извънсъдебно споразумение и доброволно изплащане. Ако цялата сума не бъде одобрена, предстои съдебна битка, поясни юристът. Разговорите между адвокатите на двете семейства и юристите в болница "Шейново" за изплащане на обезщетения са започнали още на 3 януари – 10 дни преди бебетата да бъдат върнати на биологичните им родители. "Tогава, както и сега, претенцията, след като я обсъдих обстойно с моите доверители, погледнах кръга засегнати лица, анализирах всичко това и смятам, че една сума от 300 000 лева би била справедлива в този вариант", коментира адвокат Стоян Стойков.