Здравните власти ще дават всеки ден информация кои медикаменти липсват
Не мога да не оценя като грешна постъпката на бившия здравен министър Асена Сербезова - от 400 следени медикамента за недостиг да са сведени на 60. И в момента се чудим как да възстановим контрола върху тези механизми. Така за първи път служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев пряко обвини предшественичката си проф. Асена Сербезова за кризата с лекарства в аптеките.
За недостига на медикаменти се говори от месеци, а обсъжданите от специалисти в областта причини са различни. Паралелен износ в чужбина, нови цени на продуктите, както и задържането им в складовете, за да се доставят приоритетно на определени аптеки, липса на суровини за фармакомпаниите са част от причините, заради които няма лекарства в аптеките.
Променена формула в Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствата
пък е виновна за липсващите лекарства, смята д-р Меджидиев. Още преди месеци той намекна, че системата е несъвършена и се налагат законови промени.
До март 2022 г. в забранителния списък за експорт в електронната система СЕСПА влизаха над 350 продукта, за които има недостиг. В момента там са едва 63. Формулата бе променена по-късно през пролетта след одит на бившата министърка проф. Асена Сербезова и “Информационно обслужване” и тогава намаляха значително наблюдаваните лекарства.
“Взехме решение да предложим законодателни промени в системата за контрол на лекарствата. Не съм доволен от контрола, който мога да осъществявам през Агенцията по лекарствата”, заяви Меджидиев, след заседание на Съвета за лекарствата вчера.
Откога и в чий свят действията, които имат за цел да върнат спазването на закона, се определят като грешни? Правилно ли щеше да бъде по неговия аршин, когато докладът от проверката, който ми е представен, показва, че законовите изисквания са нарушени, аз да си затворя очите?, отвърна на обвиненията проф. Сербезова в позиция до журналисти.
Според нея решението за промяната във формулата не е плод на моментно настроение, грешка, а на базата констатациите от доклад на “Информационно обслужване”.
“Във връзка с няколко официално постъпили сигнали за нередности във функционирането на СЕСПА, включени в Позитивния лекарствен списък в България, разпоредих проверка на системата. В резултат на проверката, ми бе предоставен доклад на “Информационно обслужване”, в който бе отразено, че прилаганата от ИАЛ формула се разминава спрямо тази заложена в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина”, обяснява бившата министърка.
Според Сербезова недостигът на лекарствата е в цяла Европа. В същото време няма държава в ЕС, където така еднозначно, тенденциозно и популистки в “удобни” моменти
да се играе по тънката нишка на нервите на хората, използвайки проблема с недостига с лекарства,
създавайки “виновни”, които да се предложат за залъгалка, докато се прикрива интелектуалната и административна немощ (или може би интерес) за цялостно решение на проблема, което да бъде устойчиво във времето”, пише още Сербезова.
За да следи всяка аптека какви лекарства липсват, здравните власти ще направят видима липсата в складовете. Те обмислят и да предоставят ежедневна информация на лекарите за това каква липса има на определени медикаменти, обясни още министърът вчера. (24часа)