- През последните 5 години през платформата са минали 94 млрд. долара
- Лицето на компанията е Антони Тренчев - бивш депутат
Само за последните 5 години през платформата Nexo са преминали 94 млрд. долара. Това съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Рано сутринта в четвъртък прокурори, агенти и полицаи влязоха в офисите на Nexo на бул. “Никола Вапцаров” 16 и на ул. “Хенри Ибсен”. Нейно лице е бившият депутат от Реформаторския блок Антони Тренчев.
Сийка Милева добави, че акцията била част от международна операция срещу мащабна схема за финансови престъпления, пране на пари и нарушения на международните санкции срещу Русия.
Засега не е
известно да има
задържани
Nexo е група от дружества, които търгуват с криптовалута.
“Клиент, който е ползвал платформата, е официално обявен за лице, което е финансирало терористични актове”, каза още говорителят на главния прокурор.
“Тази криптобанка е създала и поддържа международна платформа за обмен и предоставяне на заеми за криптовалута. Установено е по досъдебното производство, че основните организатори са български граждани и основната дейност е от територията на България”, уточни Милева.
Криптобанката действала чрез множество регистрирани търговски дружества. По-голямата част от тях са кухи фирми, добави тя.
Милева посочи, че се разследва организирана престъпна група, която се занимавала с пране на пари, данъчни престъпления, банкова дейност без необходимия лиценз и компютърни измами. В операцията, която е под надзора на Софийската градска прокуратура, участват над 300 служители. Сред тях са следователи, агенти на ДАНС, жандармеристи и полицаи.
Групата е действала в много държави, добави шефът на отдел “Киберпрестъпления” в националното следствие Светослав Василев.
Запитан за трансакцията на обявения за терорист, той коментира, че платформата е имала над 3,6 млн. трансакции и някои са “рискови играчи”.
17 неизяснени
въпроса
Различни, но неофициални и непотвърдени версии от източници, свързани с разследването, се появиха в четвъртък.
Като достоверна медия, която държи на фактите, “24 часа” отправя следните въпроси към Nexo. Редакцията е готова да публикува отговорите на компанията.
Прали ли са милиони радикалната терористична организация “Хамас” и руснаци с наложени санкции от САЩ и Европейския съюз през криптобанката Nexo, както твърдят източници от службите?
Вярно ли е, че компанията майка е регистрирана в офшорната зона Антигуа и Барбуда, а дъщерни компании има у нас, във Великобритания, САЩ, Канада Швейцария, България, Кайманови острови, Австралия, Хонконг, Естония?
Действително ли основателите и лица на Nexo - бившият депутат от Реформаторския блок Антони Тренчев и Коста Кънчев, който е директор на Nexo bank, не са в България?
Вярно ли е, че те притежават дубайски паспорти, получени заради сериозни инвестиции в Обединените арабски емирства. Инвестирали ли са там милиони долари главно в имоти?
Вярно ли е, че 6,1 млн. долара са били преведени от Nexo към сметка, ползвана от Коста Кънчев, чрез частна банка в Швейцария?
Други 8,5 млн. долара били ли са преведени от едно от дружествата Nexo с основание “договор за заем”?
Вярно ли е, че чрез услугите, предлагани от групата Nexo, руски компании и граждани извършвали трансакции? По този начин били ли са заобикаляни санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранни активи в САЩ, ЕС, Великобритания и ООН?
Отговаря ли на истината твърдението, че през последната година криптобанката директно е влязла в дружества, собственост на руснаци?
Ползвано ли е за целта дружество с име “Пунто Паго” (Punto Pago), регистрирано в Панама? Вярно ли е, че негов управител е руснак на име Андрей Горски и че чрез дружеството в Nexo били влагани финансови средства? Имат ли основание съмненията на службите, че парите са били със съмнителен произход?
Извършвани ли са чрез “Пунто Паго” трансфери към руски и кипърски дружества?
Извършвала ли е Nexo активно трансакции със Suex OTC SRO - руска компания за обмяна на валута, включена в санкционния списък и със забрана да оперира с банкови институции в ЕС, САЩ и Великобритания?
Вярно ли е, че през септември 2022 г. Nexo придобива миноритарен дял в холдинг, който е собственик на US Bank 1? Вярно ли е, че тази банка има физически само три клона?
Притежава ли банката компания за рискови инвестиции със седалище в Бермуда, собственост на двама руски граждани?
Отговаря ли на истината, че в началото на 2022 г. руснакът Максим Назаров, който е член на борда на директорите на банката с три клона, прави стратегическо партньорство с панамското дружество “Пунто Паго” на Андрей Горски?
Вярно ли е, че половин година по-късно Nexo влиза в US Bank 1?
Има ли разследване в САЩ дали именно чрез US Bank 1, в чиято собственост Nexo има миноритарен дял, компанията не е намерила начин да заобикаля санкциите, осъществявайки активни трансфери в Източна Европа и Русия?
Има ли връзка Nexo с мъж на име Махмуд Мохамед, за който било известно, че е един от хората, през които радикалната организация “Хамас” успявала да прикрива активите си в криптовалута.
Nexo: Локален български
произвол с цел разграбване
на проспериращ бизнес
Битката за приза “Най-срамен момент” на българската прокуратура е безмилостно жестока от десетилетия насам, но и днешният ден се нарежда високо в класацията. Това коментират от Nexo, цитирани от Би Ти Ви. Ето и цялата позиция:
Все още не са ни представени официални документи, които еднозначно да посочат претенции към Nexo. Компенсира се обаче с ненужно показна акция с участието на лица, които отказват да се легитимират и часове наред не са показвали заповед за претърсвания.
Задържани са хора, без да има поименни заповеди за задържането им. Всичко случващо се до момента е в остър разрез с установените правни и процесуални норми, показващи тоталната некомпетентност на провеждащите тази срамна акция и недостойни за една правова държава.
Както винаги, компенсациите, които България ще изплати след заведените и спечелени искове от Nexo, ще са пореден антирекорд в размер на стотици милиони, но за съжаление, ще са за сметка на българския данъкоплатец.
Фактите:
Nexo не предлага услугите си на територията на Република България именно защото винаги сме очаквали, че е възможно да попаднем под обстрела на абсурда. Размерите, в които той може да се разгърне, надминават обаче и най-смелите ни очаквания. Nexo е сред криптокомпаниите с най-високи стандарти по отношение на “познавай-клиента-си” и мерките против изпирането на пари.
Отвъд стандартните способи на всяка финансова институция Nexo използва услугите на компании като Chainalysis, които се използват включително от ФБР и ЦРУ. Това позволява на нашите специалисти, минали специална квалификация в САЩ срещу изпирането на пари, да са сигурни в произхода на влизащите на платформата криптоактиви, както и да знаем накъде отиват изтеглените от платформата такива.
След избухването на войната в Украйна и последвалите санкции Nexo предприе една от най-стриктните политики по отношение на санкционираните територии и индивиди в резултат на руската агресия. Нещо повече, бяхме и сред първите, които спомогнаха в набирането на средства за жертвите.
Брифингът на прокуратурата и неубедителният отговор на въпроса това международна акция ли е не оставят никакво съмнение, че това е локален български произвол. Опортюнистично се използват разговори с регулатори в други юрисдикции, за да се направи внушението, че това е нещо повече от акция с цел убиване и разграбване на проспериращ бизнес.
Nexo е горд работодател на над 600 души в България и сме сред примерите за компания, платила десетки милиони левове под формата на данъци и осигуровки, създавайки уникален собствен продукт и правейки компанията световния номер едно в сферата си. Ще предприемем всички позволени от закона действия, за да защитим своите служители, както и самата компания от този безобразен произвол.