Има 2 седмици да си проличи има ли реформаторско мнозинство, заяви съпредседателят на ДБ, но добави, че не вижда такова.
ГЕРБ всеки ден говорят различни неща, важни са действията им. Този лаконичен коментар направи в "Лице в лице" по БТВ съпредседателят на "Демократична България" Владислав Панев по адрес на заявките на Бойко Борисов, че партията му е готова да подкрепи ДБ, ако те получат третия мандат за съставяне на правителство. Преди да се правят сметки за управлението той обаче настоя да се види на кого ще се спре президентът Румен Радев за третия шанс.
Едно правителство, за да има смисъл, трябва да е реформаторско настроено и с ясни приоритети, настоя депутатът. Преговорите от тук насетне, ако ДБ вземе мандата, той вижда: "да седнем на маса в парламента и да видим как се отнасят те към приоритетите на България".
Като пример за разнородните позиции на ГЕРБ той посочи днешната случка от Пловдив, където общинските съветници на партията не се явиха на поредното извънредно заседание и по думите му подарили Пловдивския панаир на Георги Гергов.
Друг пример била позицията им за "Джемкорп" - "комисията не е в топ 100 на приоритетите на България, това не е в дневния ред на държавата".
"Много интересно, че откакто не са на власт, няма информация и не се случват кражби на фирми през регулатори", атакува той ГЕРБ. Затова имало рекорден износ и ръст на икономиката.
За поведението на ГЕРБ трябва да се съди и по гласуванията в зала предстоящите дни. "Тази седмица ще се гледа Законът за съдебната власт, за промени на Конституцията за ограничаване на правомощията на главния прокурор, независимо как се казва той. Проблем е самата конструкция, която предполага диктатура в прокуратурата", обясни Панев.
Двете седмици са важни, "самият тайминг предполага, че ще минат важни гласувания през следващите 2-3 седмици". Панев обясни и защо има предвид точно това време - президентът трябва да връчи мандат на партия, а после при него да отиде и кандидатът за премиер. Има 2 седмици да си проличи има ли реформаторско мнозинство, заяви съпредседателят на ДБ, но добави, че не вижда такова.
Панев коментира и затварянето на въглищни централи. Според него България трябва да затвори най-замърсяващите производства като "Брикел" и това в Димитровград, а останалите да работят заради "форс мажорните обстоятелства покрай войната в Украйна".
"Очаквам до 2026 г. пазарната конюктура да е различна, да няма икономически смисъл те да работят през лятото, когато има енергия от други източници. Тогава държавата ще спестява пари, ако те не работят", обясни лидерът на "Зелените". За служителите пък трябва да се мислят алтернативни изходи как техните доходи да се защитят.
Ще трябват инвестиции "в нова чиста енергия, която е най-евтината на пазара", като например фотоволтаиците.
Според него най-ранният срок за построяване и влизане в експлоатация на нови ядрени мощности е след 10 г. и няма смисъл да се инвестира в такива, защото ще има по-евтини варианти като новите ВЕИ.
България трябва да инвестира в енергопеносни системи и съхранение на енергия, така че "частният интерес да направи, така че българската електроенергия да е конкурентноспособна, а не самата държава да предполага кой ще е най-евтиният източник на енергия".