Спрямо началото на януари 2022 г. общият обем във всички водоеми е с 667 хил. кубика по-нисък
Топлата зима все още не е застрашила язовирите в България и засега няма място за притеснение от сух режим и безводие.
3908 млн. кубични метра общо е водата във всички комплексни и значими язовири, което представлява 59,2% от общия им обем. Тук се включват тези, които се използват за напояване, за енергетика и за питейно-битово водоснабдяване. Последните са 12 на брой. Техният наличен обем към 5 януари е 76,7% от общия. Данните от предишните месеци показват, че няма кой знае каква съществена промяна спрямо началото на декември.
Миналата година на 5 януари общият обем на всички язовири е бил 4575 млн. кубика, или 69,3% от общия им обем. Тези за питейно-битово водоснабдяване пък са били пълни 80,8 на сто.
В началото на 2023 г.
едва два от питейните язовири са с ниво под критичните 50%
“Ясна поляна” и “Асеновец” традиционно са с нисък обем, но все пак в момента той е над 40 на сто от общия.
Водата в язовир “Асеновец” спада все повече в последните месеци и в момента е на ниво 42,7%. Въпреки това Сливен ще получи същото количество вода за пиене през януари, каквото е било и през декември - 1,8 млн. кубика, показва графикът на Министерството на околната среда.
Ресурсите на язовир “Ясна поляна” пък се използват за битовите нужди на Бургас. При него тенденцията е положителна - в началото на ноември наличният му обем беше едва 32,6%, а сега вече се е вдигнал с 10 процента и се очаква това запълване да продължи. Все пак от министерството са били по-рестриктивни този месец и са отделили 1,07 млн. кубика вода за нуждите на Южното черноморско крайбрежие, което е със 100 хил. по-малко от декември.
Основният язовир, който снабдява Варна и Бургас с вода, е “Камчия” и той възстановява обема си, който в началото на ноември беше стигнал до 50%. Към 5 януари той вече е 65,3 на сто. 3,1 млн. кубика вода ще получи Варна през този месец, а Бургас - 4,9 млн. - почти колкото и през декември.
С подобно ниво - 66,6%, е и язовир “Тича”, който се използва за пиене от Шумен и Търговище. Тенденцията при него изобщо не е добра - от ноември досега наличният му полезен обем е спаднал с 15%. Въпреки това водата за питейно-битови нужди не е намалена.
Ограничения няма и за софиянци. В последните два месеца язовир “Искър” покачва нивото си и то вече е достигнало 76%. Същото важи и за “Бели Искър”, който през ноември беше паднал до 50,7%, докато сега вече е качил наличния си полезен обем до 73 на сто.
76% от общия обем е и наличният в язовир “Дяково”. Това е с почти 20 на сто повишение спрямо началото на ноември. Въпреки това количествата за Дупница са леко ограничени до 0,42 млн. кубика за януари.
Язовир “Христо Смирненски” също е “избягал” от критичните 50% наличен полезен обем, които почти беше достигнал през ноември, и той вече е близо 60 на сто, следователно не са наложени ограничения за ресурсите на Габрово.
84 на сто е нивото на язовир “Йовковци” - без съществена промяна в последните месеци, включително и в отпуснатите количества вода за пиене за Велико Търново и Горна Оряховица.
С 10% се е вдигнал обемът на язовир “Боровица” и към 5 януари той е 84,7% от общия, но Кърджали и Момчилград получават същото количество като предишните месеци.
И в язовир “Студена” има покачване на водите и те вече са 87% от общия обем, така че няма ограничения за водата за Перник.
Рекордьор по запълване за пореден месец остава язовир “Среченска бара”, който осигурява вода за Враца и Монтана и е с наличен полезен обем 97,7% от общия.