Асен Василев и Жечо Станков в 20-минутна препирня кой е обрекъл българската енергетика на колапс
Трите опозиционни една на друга партии в парламента - “Продължаваме промяната”, ГЕРБ и “Възраждане”, демонстрираха изненадващо единомислие в четвъртък - поискаха удължаване на срока за намаляването на емисиите. В плана за възстановяване е фиксирано, че до 2026 г. те трябва да бъдат редуцирани с 40%, като за базова е взета 2019 г.
Първи тон даде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който настоя планът незабавно да бъде отворен, за да се предотврати закриването на Маришкия басейн.
Бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова обвини Асен Василев, че единствен той е участвал в преговорите, при които България е поела ангажимент да затвори въглищните централи, като нито един експерт от Министерството на енергетиката не е присъствал, нито е искано становище. В подкрепа на думите си Петкова показа и отговор от настоящия министър на енергетиката Росен Христов на неин въпрос, в който той обяснява кой и как е поел ангажимента за затваряне на въглищни мощности до 2026 г. в плана.
От отговора на Росен Христов става ясно, че
преговорите са водени лично от Асен Василев,
че в Министерството на енергетиката не е правен анализ на мярката и на това колко и кои въглищни мощности трябва да отпаднат; че липсва анализ на алтернативните технологии и на необходимото време за внедряване; и че няма анализи на адекватността на електроенергийната ни система, т.е. липсва оценка на последствията върху електроенергийната сигурност и обезпеченост на страната.
От ГЕРБ подчертаха, че изнесените от служебния министър факти само затвърдили съмненията им, че въглищните централи са спазарени срещу “лобисткия, нелогично голям и нерентабилен проект за батериите”.
Отговорът на Асен Василев не закъсня, а в кулоарите на парламента се стигна до сблъсък с депутата на ГЕРБ Жечо Станков. Спорът кой е обрекъл енергетиката на колапс и взаимните обвинения в лъжи между двамата продължи 20 минути.
Станков обясни, че от 2022 г. трябва да намаляваме с 10% капацитета на централите. И пресметна, че ТЕЦ “Марица-изток 2” е работила 250 дни с пълна мощност, а през 2023-а трябва да работи едва 50 дни.
Съпредседателят на “Продължаваме промяната” обаче хвърли вината върху лидера на ГЕРБ Бойко Борисов заради поет от него ангажимент през 2020 г. с подписан в Брюксел документ. Асен Василев повтори, че в
плана за възстановяване няма поет ангажимент
за затваряне на въглищните централи.
“В първата си седмица като служебен финансов министър имахме разговор с Пеканов с ЕК и те казаха, че е договорено затваряне на 1600 мегавата въглищни мощности и 40% намаление на емисиите до 2026 г. Моят отговор беше, че с мой подпис това няма да се случи. То не се и случи през първия служебен кабинет. Като редовно правителство заварихме вече договорено затваряне на 1400 мегавата въглищни мощности.
Ние казахме, че по-скоро няма да има план за възстановяване, отколкото да допуснем България да замества въглищни с газови мощности с вносно гориво и да се лишаваме от българския източник на енергия. След месец затворени преговори постигнахме
възможния компромис - 40% намаляване на емисиите
без затваряне на въглищните мощности, обясни Василев и добави: 2020 г. е поет ангажимент за 55% намаляване на емисиите и затваряне. 2022 г. това беше предоговорено на 40% без затваряне. След войната в Украйна и енергийната криза има възможност за още едно предоговаряне, което ще бъде по-силно, ако се случи с Гърция и Румъния, защото Мариците помагат и на тях.
От “Промяната” също се обявиха за корекция в плана и депозираха в Народното събрание проект на решение, което да задължи Министерския съвет да преговаря с ЕК за разсрочване на ангажиментите за намаляване на емисиите. Както и да се задължи служебният кабинет да инициира срещи с Румъния и Гърция за възприемане на единен регионален подход при преговорите с ЕК за отразяване на последиците от войната върху енергийната сигурност на региона и адаптиране на изискванията за зелен преход на трите държави.
Заедно с това правителството трябва да договори максимално добри условия за страната ни в сектора в съответствие с мерките и възможностите за финансова подкрепа по новия план REPowerEU, обясни депутатът от ПП Радослав Рибарски.
Въпреки единодушието, че планът спешно трябва да се преработи,
от “Възраждане” се обидиха, тъй като те, а не ГЕРБ първи повдигнали въпроса още през октомври.
“Искаме от 27 октомври да дебатираме по темата, по която привидно се правят, че искат да говорят от ПП и ГЕРБ. Всъщност виждаме, че темата за въглищните централи въобще не стига до пленарна зала. Това, което видяхме, е тежко политическо лицемерие, защото ГЕРБ 9 години правеха постъпления към закриване на въглищните централи, а ПП с плана за възстановяване вкараха българската енергетика в пропастта”, ядоса се Искра Михайлова от партията на Костадин Костадинов. В сряда парламентът започна разглеждането на предложения от “Възраждане” проект, но времето не стигна за гласуване. Според Михайлова няма значение коя партия ще бъде подкрепена, тъй като по същество предложението гласи едно и също, но докато ново внасяне ще отнеме месеци до гласуване, то подкрепата за тяхното - 30 секунди.
Отварянето на плана ще забави плащания за минимум 700 млн.
Ако депутатите задължат правителството да отвори за преговори с ЕК плана за възстановяване и устойчивост, следващите траншове по него ще бъдат блокирани, поне докато Брюксел не го одобри отново. Това коментираха пред “24 часа” експерти по еврофинансиране. Подобно развитие обаче няма да засегне първото плащане от 2,7 млрд. лв., което вече е факт.
Под въпрос ще е вторият транш, за който страната ни и без това се бави заради неприети все още 12 законопроекта. Той е в размер на 724 млн. евро. Страната ни няма да получи и следващите плащания, докато планът отново не се затвори с одобрението на Брюксел.
Опцията за отваряне му дава REPowerEU-план на ЕС за преодоляване на зависимостите от руския газ. Според експерти той се явява нов раздел от Механизма за възстановяване и устойчивост. (24часа)