Бюджетният дефицит на страната за миналата година е 4,5 млрд. лева. Това сочат предварителните данни на финансовото министерство.
В същото време очакванията на експертите са инфлацията постепенно да намалее в следващите месеци.
Това е един от най-високите дефицити за последните години. 4 милиарда и 500 милиона лева се равнява на 2,9 % от Брутния вътрешен продукт на страната. Положителното в ситуацията е, че бюджетният дефицит е под 3 процента, а именно това е едно от изискванията за влизане в еврозоната.
Към края на месец декември разходите на държавата са близо 63 милиарда лева. Отделно от това число други малко над 3 милиарда са използвани за компенсации на бизнеса заради скъпия ток. Поглед и към разходите са ноември показва, че те възлизат на почти 57 милиарда лева.
И още статистика - към днешна дата фискалният резерв е 11,9 милиарда. За сравнение в края на ноември е бил по-голям - 12,8. На този фон инфлацията постепенно започва да намалява. Кога ще падне под 10 процента е рано да се каже. Прогнозите на икономистите са различни - от няколко месеца до повече от година.
Според икономиста Стоян Панчев в момента високата инфлация в България не отговаря на критериите за влизане в еврозоната, предаде NOVA.
„Инфлацията в България трябва да е не повече от процент и половина по-висока от най-ниската среда от трите страни с най-ниска инфлация. Ние не отговаряме на този критерий“, категоричен е Панчев.
Какво ще се случи с инфлацията през новата година – експертите са на различни мнения.
„Прогнозите са за първата половина на годината също да си бъде двуцифрена инфлацията“, каза бившият социален министър Христина Христова.
„Миналата година постоянно растеше инфлацията, тази година очакваме обратния процес – да намалява и към края на годината да забравим, че е имало инфлация“, прогнозира Георги Ангелов.
„Инфлацията спада, това не значи, че цените ще станат по-ниски. Не значи, че от утре ще купуваме по-евтино хляб. Означава, че няма да поскъпват цените толкова, колкото през 22-а година“, обясни Стоян Панчев.
Затова хората поискаха ръст на заплатите час по-скоро.