На борсата електроенергията падна до 106,6 лева, спад има в цяла Европа, в Германия е 28 лв.
Евтин ток, но скъп газ - това може да очаква бизнесът при старта на новата година.
В петък в Комисията за енергийно и водно регулиране ще се проведе открито заседание за цената на синьото гориво. Предложението на “Булгаргаз” от 12 декември е тя де се вдигне в първия месец на 2023 г. на 204,53 лв. за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това е увеличение с 40% спрямо декемврийските нива от 146,09 лв.
Само че прогнозата бе направена на база на първата десетдневка на декември. Преди седмица шефката на “Булгаргаз” Деница Златева заяви, че заради падането на котировките на международните пазари очаква януарското поскъпване да е под 35%.
В последните дни на декември има още по-голямо поевтиняване на газа - на нидерландската борса ТТF, която е референтна за Европа, котировките паднаха под 85 евро. Това изненадва мнозина пазарни играчи въпреки очакванията, че при ниско потребление и топло време цените ще се понижават.
Тенденцията за поевтиняване е добра за българските потребители, защото се очаква ценаната на газа за януари да е 190, а не 204,53 лв. за мегаватчас. Това означава, че поскъпването спрямо декември е 30%. Възможно било и увеличението да се ограничи и до 23 на сто, което означава 180 лв. за мегаватчас.
А обяснението, че ще има поскъпване у нас въпреки спада на нидерландската борса, е заради ползването на количества от хранилището в Чирен. То бе напълнено при пикови цени през септември и август. “Булгаргаз” изпълнява графика за добив от хранилището, защото с газа от него се балансира системата. Така че миксът за първия месец на годината е 25% от Чирен, също толкова азерски газ и останалото количество е от сделките на пазара, поясняват специалистите.
Законова промяна, която е в сила от 14 декември, се очаква да даде благоприятно отражение върху цената на газа. С новите текстове се отменя задължението на “Булгаргаз” да предоставя гориво на пазара по програмата за освобождаване. По силата на тази програма газовото дружество трябва да продаде горивото, което му е останало при неизпълнение заявки от клиенти.
И докато при газа цените растат, то при тока за бизнеса има шоково поевтиняване. На платформата “Ден напред” на борсата за 30 декември средната цена е 106,60 лв. за мегаватчас. Това е с 42% по-ниско от 29 декември, когато бе 184,82 лв.
Подобни нива имаше последно преди две години - за януари 2021-а средната цена за месеца беше 104,84 лв.
Още отпреди Коледа на свободния пазар у нас се забелязва поевтиняване на електроенергията, от 23 декември, когато беше 221,18 лв., вече има пет дни, в които нивата са такива, че няма да се налага бизнесът да получава компенсации. В момента компаниите вземат помощи, ако котировките на борсата са над 250 лв. От 1 януари този праг пада на 200 лв.
И цените в Европа се сринаха - един път заради празниците и ниското потребление, втори път заради вятъра, който задвижи ветрогенераторите. В Германия на 29 декември токът от вятърните паркове беше 36 гигавата, или 56% от производството. В същия ден цената беше 14 евро. Във Франция токът струваше 33 евро, в Испания и Португалия - 16 евро.