Броят на сделките обаче започна да пада
През третото тримесечие на 2022 г. цените на жилищата в България - съществуващи и нови, са продължили да се увеличават. На годишна база ръстът е достигнал 15,6% и на практика представлява 14-годишен връх, сочат данни на НСИ, публикувани в четвъртък.
Ситуацията в момента напомня по нещо тази през 2008 г. Тогава в началото на годината поскъпването на жилищата е било 31,6%,
за да се ускори до 32,2% през следващите три месеца
После обаче започна да намалява (виж инфографиката), за да се превърне в спад в началото на следващата година. До края на 2010 г. в България цените на имотите буквално се сгромолясаха, отбелязвайки общо 40-процентен спад.
Сега се повтаря същият сценарий, но в много по-мека форма.
Според много експерти по недвижими имоти очевидно в момента е достигнат върхът на поскъпването и през идващата 2023 г. пазарът ще е по-спокоен. Но тъй като ръстът не е бил толкова голям както в навечерието на световната финансова криза, спадът няма да е толкова съществен. Спрямо второто тримесечие жилищата в страната са поскъпнали с 4,1%.
Всички шест града у нас с население над 120 хил. души
са отбелязали двуцифрен ръст на цените
на жилищата на годишна база през третото тримесечие. Лидер е София с покачване на общия индекс от 18,6%, като цените на старите жилища в столицата са записали още по-силен растеж от 21,7%. Това се получава, защото при силно нарастване на цените на новите жилища все повече хора се насочват към по-евтините имоти в съществуващи стари сгради и това вдига и техните цени.
Само между второто и третото тримесечие цените на апартаменти в столицата са се покачили с 5,6%.
На второ място е Русе, който известно време беше градът с най-бърз ръст на цените на жилищата у нас, изпреварвайки дори София. Между юли и септември имотите в дунавския град са поскъпнали с 12,9% на годишна база.
За разлика от столицата, тук по-голям принос за ръста има новото строителство, което е повишило цената си с 18,8%. При сравнение с второто тримесечие обаче Русе
е единствен от големите градове, в който цените падат със 7,6%,
като поевтинява както новото, така и старото строителство.
В сравнение с предходното тримесечие броят на сделките пада с 3,2%, но на годишна база все още има ръст от 7,1 на сто.