- Ветото на президента отхвърлено след предпразнични закачки
- Левият Кънев увери като експерт в печатарския бизнес - хартия за вота ще има
- Опозицията обяви смъртта на машините за гласуване
- Последно: разписките и от тях ще се броят на ръка, но пред камери. Флашките с резултата се вадят само при оспорване
- Паравани заменят тъмните стаички
Предпразнично и почти интимно - така премина последният работен ден на депутатите, на чийто фокус отново бяха правилата за изборите.
Хартиената коалиция остана непоклатима и със 125 гласа - с колкото бе приет прекроеният Изборен кодекс, парламентът отхвърли в петък ветото на президента върху поправките.
Румен Радев оспори основната постановка в кодекса - избирателят сам да преценява как да гласува, вместо законодателят да укаже кога при какви условия да става това. Както и превръщането на машините в принтери, защото разписките от тях ще се броят ръчно като другите бюлетини. Това е предизвестената им смърт, обяви опозицията.
А сред основните аргументи в дебата на “Промяната”, ДБ и “Възраждане” бе, че осигуряването на новия тип защитена хартия за машинните бюлетини няма как да стане до евентуални предсрочни избори.
Има хартия за машинното гласуване. Нужно е единствено тя да се напечата, ролира, пакетира и пробва, категоричен бе Петър Кънев от БСП, който всъщност е единственият професионалист по темата в Народното събрание и по образование, и като професионална кариера - дългогодишен председател е на Съюза на печатарите.
Юношата преди мен и преди това една девойка от друга ПГ ме занимаваха как е адски сложно да се направи ролка с хартия за машинното гласуване. Една от групите е пратила писмо до БНБ да ги пита как ще се произведе тази хартия.
Първо, не става въпрос за воден знак, а за термотрансферна хартия. Второ, има едно вярно нещо - да, минимум 6 до 8 месеца отнема изработването на специализирана хартия с воден знак. Трето, искам да ви попитам
какъв воден знак има сегашната бюлетина? Никакъв, най-обикновена
офсетова хартия След което на нея са отпечатани защити, за които знае само печатницата на БНБ, обясни Кънев. С “юноша” и “девойче” той визираше бившия министър на електронното управление Божидар Божанов от ДБ и бившата вицепремиерка от ПП Калина Константинова.
Впрочем разликата във възрастта на Кънев и Божанов е 34 години.
Специалистът по IT възпитано обясни на по-старшия си колега депутат, че не смята, че техниката е всичко и че двете страни трябва да се срещнат по средата. Подкани и Кънев да отстъпи крачка назад.
“Г-н Божанов, като не разбирате нещо, не говорете. Не ви се меся в айтитата - вие сте много голям специалист. И вие, и Калинчето. Просто питайте, това ви беше проблемът и в управлението”, не отстъпи обаче левият депутат.
Кънев пресметна, че са нужни между 2 и 3 тона хартия, но според него в складовете има повече. Така остават само печатането на защита, ролирането, пакетирането и пробването.
Тук обаче бурно реагира Константинова.
Нямаме интимни отношения с г-н Кънев да ме нарича “Калинчето”
Да наричаш народен представител “девойчето”, е абсолютно сексистко и не трябва да го позволявате от тази трибуна. Смятам, че като всеки друг народен представител заслужавам същото уважение, отговори му тя. Настоя още ЦИК като отговорната институция - а не депутатът Кънев, да се произнесе. Иначе целият дебат бе бурен от старта му. Депутатите дълго се караха дали ветото да влезе в петъчната им програма. Председателят Вежди Рашидов на няколко пъти се опита да укроти и дори заплаши: “Сарми ще ядете доста сурови”. Но спорът около дневния ред продължи час.
След като парламентът преодоля ветото на Радев, окончателно за следващите избори остават гласуването и с хартия в секциите с над 300 избиратели (в по-малките е само с нея), броенето на ръка на разписките от машините и сумирането на резултата от тях с този от бюлетините, както и заснемането с камери на броенето на бюлетините от СИК. Устройствата за гласуване обаче няма да изкарват протокол с резултата - паметта им ще се ползва, само в случай на съдебно оспорване. “Тъмните” стаички се заменят с паравани.