Според брокери наемите не трябвало да се повишават с темпа на инфлацията
Хората, които изпитват трайни затруднения в плащането на ипотечния си кредит, е най-добре да продадат купения имот, за да покрият заема или част от него. Тези потребители биха могли да купят по-малко жилище с намалената вече вноска или да излязат под наем. Това съветва изпълнителната директорка на имотната агенция “Адрес” Гергана Тенекеджиева в своя прогноза за пазара през идната година.
Според нея, ако хората със затруднения нямат реален план как ще се справят със заема си след 6 месеца, бавенето на това решение води единствено до повече загуби.
Затрудненията неминуемо ще се усетят идната година, когато се очаква лихвите по ипотечните кредити да се вдигнат, а това засяга и вече изтеглените кредити.
По думите на Тенекеджиева какво ще се случи с цените на имотите през предстоящата 2023 г., ще зависи от броя на сделките. А той от своя страна ще бъде резултат от това доколко ще се срещат очакванията на продавачите с тези на купувачите.
“От няколко месеца наблюдаваме забавяне на темповете във вземането на решение за покупка и тази тенденция ще е валидна през цялата 2023 г. Купувачите сравняват повече оферти, преди да сключат сделка, затова продавачите трябва да са конкурентни. През идните 12 месеца тази тенденция ще стане по-устойчива”, допълни Тенекеджиева.
Общата посока на пазара на недвижими имоти по нейните думи ще бъде в силна зависимост от инфлацията, пазара на труда, битовите сметки, състоянието на малкия и средния бизнес, както и от политическата стабилност. Активни през 2023 г. ще бъдат предимно хората, търсещи жилище за собствено ползване. Тези с по-значителни спестявания също ще бъдат сред участниците на пазара. Заради намаления брой на сделките собствениците на имоти в непредпочитаните райони и в неподдържани сгради първи ще усетят, че трябва да намалят стойността на офертите.
“На пазара на наеми към момента съществува разбирането, че нивата следва да се повишат успоредно с инфлацията, по подобие на стоките и услугите. Но това не е икономически логично и обосновано”, посочи още Тенекeджиева.