- Президентът Реджеп Ердоган прие Вежди Рашидов, даде зелена светлина за идеята му
- Пращаме по Румен Радев предложението в Брюксел, обяви парламентарният шеф
Седмица след като на България бе обещано да влезе в Шенген догодина, а президентът Румен Радев получи от турския си колега уверение, че буквално ще затвори границата за нелегалните бежнаци, София е напът да стане посредник в преговори между Турция и ЕС за спиране на незаконната миграция.
Идеята за подобна среща лансира по време на визитата си в южната ни съседка шефът на НС Вежди Рашидов. А във вторник получи съгласие от президента Реджеп Ердоган.
Именно проблемът с мигрантите, чийто път към Западна Европа минава през страната ни, бе основният аргумент на Нидерландия и Австрия да отрежат сега България от Шенген.
Рашидов е в Турция начело на парламентарна делегация и в официалната програма първоначално не бе потвърдена срещата с Ердоган. Двамата обаче разговаряха вчера, а само 10-ина дни по-рано турският президент се видя с Радев. В присъствието и на вътрешния министър Иван Демерджиев двамата държавни глави обсъдили цялостна концепция за сигурност на най-големия в Европа ГКПП.
България трябва да е активна, да има добра позиция, да има добри отношения и с едната, и с другата страна. Най-хубавото е, че се прие да има водеща роля в тези преговори, да стане
домакин и главен играч
в тях, защото за нас е важно да сме двигател. Това разказа Вежди Рашидов след срещата си с Ердоган.
По думите му предложението ни да посредничим между Брюксел и Анкара ще бъде поставено от Радев на среща в Брюксел на 8 и 9 януари. А след това ще се определят и срокове за организацията на преговорите. До момента обаче няма насрочена среща на лидерите на ЕС за тези дати, първият съвет е в началото на февруари. Ако има специално заседание по темата за миграцията, това трябва да бъде утвърдено от новото председателство, което Швеция поема от 1 януари.
Рашидов лансира идеята си за посредничество първо пред председателя на турския парламент Мустафа Шентоп. Предложението му е срещата да е на лидерско ниво и да се проведе в България, като бъдат обсъдени въпроси, свързани с миграцията, контрола на границите и
облекчаване на визовия режим за турски граждани
Този процес реално бе започнат през 2018 г., когато във Варна като премиер Бойко Борисов събра на среща Ердоган с тогавашните шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер и европейски президент Доналд Туск.
Турция се грижи за близо 4 млн. емигранти на своя земя от парите на своя данъкоплатец. Най-надеждната граница е турско-българската, подчерта Рашидов.
На заседанието на Съвета на министрите на вътрешните работи и правосъдие на 8 и 9 декември в шенгенското пространство бе пусната само Хърватия, но не и България и Румъния след ветото от Австрия и Нидерландия.
Седмици по-късно на последния за годината Европейския съвет в Брюксел Румен Радев отново повдигна темата, без тя да е в дневния ред на лидерите. На влизане за срещата той се засече с нидерландския премиер Марк Рюте. Както казах и преди, това не е “не”, а не сега. Имаме нужда от две неща - пълен контрол на границата и доказателствата за него и завършване на механизма за сътрудничество и проверка. Надявам се до лятото, но аз съм оптимист, каза тогава Рюте на българския президент. А Радев обясни, че България е напът да получи точен и необратим срок за прием. Като най-късна дата той посочи октомври 2023 г.
Късно снощи президентът свика среща
със служебния премиер Гълъб Донев, вътрешния министър Иван Демерджиев, шефа на НСлС Борислав Сарафов, главния секретар на МВР Петър Тодоров и ръководителите на службите за сигурност за мерките по границите. Обсъдили разкриването на каналите за нелегални мигранти, както и оборудването и екипировката на граничните полицаи.