- Равносметката му: Бяхме смели като граждани, дадохме надежда за нов път и не съжалявам!
- Пожела си да не губим пак година в избори, но май вече без него
И за миг не съжалявам, че положих тези усилия и че се срещах с хората, които ми се довериха.
С тези думи проф. Николай Габровски обобщи 10-те дни, през които опита да напише оптимистичния сценарий за изход от политическата криза, като формира непартийно правителство с партийния мандат на ГЕРБ.
На ринга излязоха доброто и злото. Хората заложиха на злото, то победи. Не всички чудеса стават покрай Коледа,
обобщи той минути след като 113 депутати от ГЕРБ, ДПС и “Български възход” подкрепиха номинацията му за премиер, а 125 гласуваха “против”.
Липсващите два гласа идват от отсъстващи депутати на ДПС и “Български възход”.
През 10-те дни, откакто за първи път официално се чу името му като кандидат за министър-председател, проф. Габровски продължи да получава само комплименти дори от най-яростните политически опоненти. И уговорката, че гласуват срещу него не заради липсата на лични качества, а защото партийните им принципи и решения налагат това. Така неврохирургът се превърна в първия кандидат за премиер в новата история на България, останал неохулен.
И макар в понеделник да призна с огорчение, че научил много за себе си през последната седмица, никой не си позволи публично да изрази съмнение в експертния му потенциал и професионализма му
Имахме възможност по друг начин да продължим с политиката. Проявихме гражданска смелост, заложихме имената си в състава на кабинет, който даваше надежда за нов път. Уви, партийните интереси са твърде силни, партийните страсти - твърде горещи, направи той личната си равносметка за случилото се в пленарната зала.
И подчерта - не може да се продължава само с коментари отстрани, а гражданите трябва да са по-активни.
Продължаваме напред. Да се надяваме, че България ще има късмет, че тази тежка политическа криза ще бъде преодоляна, че ще имаме силите и другата година няма да остане в историята като тъжна и изгубена в избори година”, пожела Габровски.
Въпреки очакването, изразено и от политически наблюдатели, и от партийци в различни цветове, професорът и/или предложените от него експерти да бъде номиниран и в третия мандат, той не вижда такава възможност. Що се отнася до
третия мандат - ще започнат всякакви опити за манипулации, всякакви комбинации, задкулисни договорки
Нещо, с което не бихме искали нашите имена да бъдат асоциирани, отсече Габровски.
И при официалното представяне на кандидатурата му от парламентарната трибуна шефката на групата депутати от ГЕРБ Десислава Атанасова изтъкна, че дори тези, които няма да го подкрепят, приемат биографията му като безспорна. “Не си позволиха да очернят образа на един от безспорните авторитети на българската медицина, наука и общество.
И преди, и след номинацията ни проф. Габровски ще продължи да бъде уважаван”,
категорична бе Атанасова. И подчерта, че това е истинският, а не въображаем А отбор, явно препращайки към кабинета на Кирил Петков.
ГЕРБ получиха похвала от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, задето са дали “възможност и свобода на част от елита на страната да предлага структура и състав на кабинет”. Той обаче ги смъмри, че не са надскочили себе си и не са осигурили нужната подкрепа за кабинета на Габровски.
Номинацията на професора бе разчетена от лидера на “Български възход” Стефан Янев като отваряне към гражданското общество. Затова и партията даде подкрепа конкретно за Габровски, но не и за състава на правителство с мотива, че липсват ясно разписани политическа отговорност, коалиционни споразумения, хоризонт на управление и кадрово участие.
БСП, “Демократична България” и “Продължаваме промяната”, макар и предварително потвърдили, че няма да дадат и един глас за мандата на ГЕРБ, също бяха ласкави за професора.
Соцлидерката Корнелия Нинова обясни решението като част от продължаващата битка срещу паралелната държава и политиките на ГЕРБ и изрично уточни, че няма нищо лично срещу професионализма на Габровски.
“Вие сте лекар, влязохте в политическата система, когато тя е болна. Това вдъхна надежда, но не изясни каква е точно диагнозата и какво е лечението. Какви са гаранциите, че това, което предлагате, няма да се превърне в нов кабинет “Беров”?” - така съпредседателят на ДБ Христо Иванов изрази от парламентарната трибуна предупрежденията на част от политическите анализатори, че подобна управленска формула може да ни върне назад в годините. Така предложеният кабинет няма да проведе нужното лечение и реформи, заключи лидерът на ДБ.
Всъщност спорадично в социалните мрежи се появиха всякакви отзиви от пациенти на Габровски, някои от тях с обвинения, че не проявил емпатия към болния. Други опитаха да припомнят финансовите резултати на “Пирогов”, когато неврохирургът е зам.-директор на най-голямата спешна болница в държавата. Нито един от тези сюжети не бе подет и допуснат до пленарната зала - наистина невиждан досега отказ на политическата класа да атакува опонент.
Единствено от ПП го обвиниха, че преписал от програмата им 7-те приоритета на своя кабинет, а и те били без конкретика. Какво по-конкретно от това да се приеме спешно бюджет 2023 или да изтрием петното “Шенген”, попита с недоумение Габровски.
Проф. Николай Габровски обяви, че не съжалява за усилията по съставянето на проектокабинет.