Цената на земята в Добруджа е 3000 лв. за декар и нагоре
Почти всички собственици на земя вече са получили рентите си за тази година, съобщават арендатори и кооперации в Добричка област. Сумата за декар варира от 100 до 150 лева.
„Всяка кооперация сама определя размера на рентата на заседание на Управителния си съвет. В районите на Каварна, Шабла, около Добрич средният размер е 120 лева. В района на Тервел е 100 лева. Искам обаче да напомня, че в уставите на земеделските кооперации е записано, че 35 процента от продукцията се изчислява като рента и се дава като рента”, каза председателят на областния съюз на кооперациите „Добруджа” Кирил Комитов.
Според производители търговията на тазгодишната реколта от пшеница и слънчоглед не върви, складовете, където ги има, са пълни.
„Пазарът е подбит от украинския внос, който е по-евтин”, обяснява Кмитов.
„До 20 декември рентите ще бъдат изплатени на собствениците на земя. Размерът им е между 80 и 150 лева, като обикновено кооперациите дават по-високи ренти”, заяви Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
„Търговия с тазгодишни пшеница, царевица и слънчоглед няма. Налага се да залагаме произведената продукция в банки, за да теглим кредити. Мултинационални компании буквално стоят на пристанищата на Украйна и чакат да товарят продукция. Докато Европа е прегърнала зеления коридор, не виждаме изход от създалата се кризисна ситуация на пазара у нас”, категорична е Жекова.
В социалните мрежи темата за стойността на рентите предизвика оживен обмен на информация. Кооперация „21 век” в село Владимирова дава 150 лева рента за декар, арендатор от Балчик – 160 лева, в района на Балчик и Карварна – 130-140 лева, кооперацията в село Житница – 150 лева, в село Стефаново – 140 лева, в село Красен – 80 лева и т.н.
При възстановяването на собствеността върху земята бяха връщани до 300 декара. През годините собственици на земя, хора без собственост, особено арендаторите започнаха да купуват земя. Колкото повече се реализираха такива сделки, толкова повече растеше и цената за декар. Преди няколко години, когато цената стигна 2500 лева за декар, мнозина посочваха, че това е своеобразен таван. В момента има опити за сделки на стойност 4500 лева за декар, например в района на Каварна, а цената най-често е 3000 лева за декар и нагоре. Собствениците на земя в Добруджа средно имат по 10-15 декара земя, сочат данните. Но има хора, които специално инвестират в земеделска земя. Сред тях има такива с по 100, по 500 и повече декари. Купената по такъв начин земя най-често се дава за обработка на арендатори, споделят специалисти.