Лечебното заведение дължи 80 хил. лв. на енергодружеството
Според общинските съветници градският бюджет не стига за издръжката на тубдиспансера, трябва да помага и държавата
За два часа бе спрян токът във варненската белодробна болница, която е единствената в Североизточна България.
В четвъртък от 10 до 12 ч
за първи път на тъмно остана административната сграда,
където няма настанени пациенти.
От енергодружеството предупредиха многократно, че електрозахранването ще бъде прекратено заради 80 хил. лв. просрочени задължения.
От понеделник - 12 декември, започва поетапно спиране на тока и в двете сгради, всеки ден по 4 часа - в административната част, болничната и в лабораторията.
Днес - петък, токът няма да се спира, защото такава е практиката за петъчните дни.
“Търсим връзка с институциите, които са свързани с казуса, като Министерството на здравеопазването и общинския съвет на Варна за разрешаване на проблема, но все още решение не е намерено”, заяви Петя Попова от “Енерго-про”.
Оттам са изпратили поредно напомнително писмо до управителя на Белодробната болница за неплатените задължения за консумирана електроенергия в продължение на година. В него дружеството посочва график на предстоящо през декември прекъсване на електрозахранването, в случай че натрупаните суми не са платени дотогава.
За последните 10 години община Варна е отпуснала над 3,5 млн. лв. за покриване на задълженията за Специализираната болница за лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания.
Казусът беше разискван на последното заседание на общинския съвет, когато мнозинството от съветниците се обединиха около мнението, че държавата е тази, която трябва да издържа болница за лечение на социално значимо заболяване от световен мащаб.
Според тях общината не може да се справи с огромните суми, които се генерират всяка година – за заплати и осигуровки на служителите, режийни разходи, лекарства, поддръжка на сграден фонд.
Министерството на здравеопазването покрива единствено разхода за леглоден за един болен в размер на 92 лв., а всичко останало се плаща от общинския бюджет.
Управителят на болницата доц. д-р Христо Ганчев се чувства безпомощен в ситуацията. Според него спасението е, ако тубдиспансерът премине към по-голямо лечебно заведение като УМБАЛ “Света Марина”.
Болницата, основана преди 95 години, е общинско дружество, но се финансира от здравното ведомство - не ползва пътеки от здравната каса, разчита само на субсидии.
Персоналът не е получавал заплата от 10 месеца. Със спирането на тока персоналът се притеснява за медицинските проби в лабораторията, тъй като в заведението няма електрогенератор.
Доц. Ганчев отправи призив към по-заможни хора,
които да помогнат да се съберат пари поне за част от електрическите нужди.
“Болните в момента са 12, не са много, ще кажат някои, но ако ги пуснем, ще заразят много хора. Бяха 20, но освободих тези, които са в по-добро състояние. В стаите става студено, ако не се реши проблемът, ще ги пусна да си ходят у дома”, категоричен е управителят на тубдиспансера.