- Това е коалиция на народа, оповести Нинова, след като от всички партии гласуваха предложението на БСП
- Стъпка от 140 лв. обаче е твърде голяма, не знаем има ли пари, предупредиха ГЕРБ и работодателите
Минималната работна заплата вече ще бъде не по-малко от 50% от брутната средна в страната за предходните 12 месеца.
Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в Кодекса на труда, внесени от БСП. Те бяха подкрепени със 175 гласа “за” от всички групи, без нито един “против” и трима “въздържал се”.
С промените се въвежда механизъм, при който минималната заплата да се актуализира автоматично всяка година към 31 октомври с отчитане на променящите се условия и без субективни решения, обясни шефът на социалната комисия Георги Гьоков от БСП. Това гарантира постоянство и предвидимост за гражданите и за бизнеса, и ще отстрани опасността от “замразяване” на минималната заплата за определени периоди.
Ако минат и на второ четене, промените трябва да влязат в сила от 1 януари 2023 г. По изчисленията на левицата това означава 850 лв. нова минимална заплата при настояща 710.
Ако сега не я
вдигнем със 140,
догодина ще
се наложи да я
вдигаме, но
с 300 лева,
предупреди Гьоков.
Лидерката на БСП Корнелия Нинова пък обясни, че най-накрая е заработила “коалиция за народа” и призова в същия дух да намерят решение за много от проблемите на хората.
Припомни, че кабинетът “Петков” увеличи минималната заплата от 650 на 710 лв. и обвърза майчинството с тази сума. Взети били и мерки за стабилизация на икономиката, защото без работещи фирми и ръст в икономиката няма как да се осигурят и по-високи заплати. Дори през юли бяхме на първо място по промишлен растеж в Европа, допълни тя. Припомни и подкрепата тогава за бизнеса с цената на тока над 250 лв., както и новото решение по предложение на БСП за подкрепа за тока над 200 лв. “Тоест осигурихме на фирмите спокойствие, нека сега те да бъдат така добри да помогнат за увеличаване на заплатите на работниците, призова Нинова.
Близо
600 хил. са
на минимална
заплата
Нинова се позова на европейска директива, която препоръчва минималната заплата в държавите от ЕС да бъде 50% от средната.
Кирил Петков пък обяви, че “Промяната” ще предложи преди второто четене още по-изгоден за работниците текст - базата за автоматичното увеличаване да е последните 6, а не 12 месеца.
Не вдигаме минималната работна заплата, а определяме траен механизъм как тя да се изчислява оттук нататък, обясни бившата социална министърка Деница Сачева. Подкрепата ни е политически знак, обяви депутатката от ГЕРБ. Но между двете четения ще настояват за оценка на въздействие, за да се види дали вдигането със 140 лв. няма да увеличи сивата икономика.
Против са работоделските организации. Те предупредиха, че подобно увеличение на разходите на бизнеса ще ограничи възможностите за инвестиции на фирмите.