Компромисен вариант търси външният министър с посланика на Амстердам
“Правителството има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген. Силно се надявам да не бъдем изправени пред подобна необходимост.”
Тази закана отправи в понеделник служебният премиер Гълъб Донев. Изявлението му дойде два дни преди заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС на 7 и 8 декември, който трябва да одобри или отхвърли членството на България, Румъния и Хърватия в Шенген. В петък Нидерландия официално обяви, че ще спре България и Румъния. Подобни сигнали има и от Виена.
Именно заради това Донев се закани по адрес на тези две страни. През уикенда лидерът на “Български възход” Стефан Янев пък заговори, че ще внесе решение на парламента, което да задължи правителството да се противопоставя на всяка нидерланска инициатива в ЕС.
България изпълни техническите критерии за Шенген през 2011 г.,
но въпреки това над 10 години бе спирана от страни като Нидерландия, Дания, Германия, Франция и Австрия. Същото стана и с Румъния.
Скептиците изразиха съмнения дали сме готови за Шенген в началото на тази година. А София и Букурещ поискаха специално проверка. В нея участваха експерти и от страните скептици с изключение на Нидерландия. Те дадоха положителна оценка на България и в доклада им се казва, че страната е изпълнила всички критерии и дори надгражда законодателството.
На 16 ноември пристигна нова проверка за визите, опазването на личните данни и съдебното сътрудничество. И тя обяви, че България е готова за Шенген.
Миналата седмица нидерландското правителство реши, че ще подкрепи само Румъния за Шенген. Тогава нидерландският външен министър Вопке Хукстра обяви, че парламентът ще преразгледа позицията си, когато “стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност”. А премиерът Марк Рюте дори обвини България, че границата с Турция се преминава срещу банкнота от 50 евро, което българският президент Румен Радев нарече цинизъм.
В края на ноември излезе и информация, че ако Нидерландия продължи да спира България и Румъния към Шенген, няма да получи ръководния пост на европейската агенция за граничен контрол Фронтекс.
“Нидерландската страна избра да не участва в проверките. В този смисъл изразените резерви от премиера ѝ, които се аргументират с липсата на увереност по изпълнение на критериите, са не само неубедителни, но и противоречат на решенията на всички държави членки и на становището на ЕП”, коментира вчера Гълъб Донев.
“Против” членството и на България, и на Румъния пък е Австрия. Според канцлера Карл Нехамер от двете държави идва най-големият поток нелегални мигранти към Централна Европа. Австрия, от друга страна обаче, е извършила самостоятелна проверка по българските граници чрез посолството си тук. Тя показала, че те се охраняват добре. Затова и
България очаква Виена да промени позицията си
“България покрива всички критерии за членство в Шенген. Отрицателните на този етап позиции на премиера на Нидерландия и на канцлера на Австрия остават непроменени. Повече от очевидно е, че те са продиктувани от вътрешнополитически съображения, а не от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на Шенгенските правила от България”, каза Донев. Той изреди всички над 20 срещи между българските министри на външните работи Николай Милков, на вътрешните Иван Демерджиев, правосъдния Крум Зарков, както и на президента Румен Радев с официални лица от двете страни в последните седмици.
“Подобна ситуация буди дълбоко разочарование и предизвиква емоционални реакции у нас, но не само защото внася разделение в съюза, поставя под въпрос неговото единство, на което и Австрия, и още повече Нидерландия в други случаи настояват. Заедно с това поражда съмнение за прилагането на двойни стандарти, особено от страна на правителството на Нидерландия”, допълни Донев.
“Все пак отчитаме, че в защита на своята позиция канцлерът на Австрия се позовава на недостатъци при функционирането на Шенгенската система като цяло, които по никакъв начин не могат да бъдат отговорност на българската страна, докато премиерът на Нидерландия прибягва и до недостойни внушения, които в България едва ли ще бъдат забравени скоро. Дългът ни пред паметта на тримата български гранични полицаи, които загинаха, охранявайки външната граница на ЕС, няма да го позволи”, подчерта Донев. И на няколко пъти благодари на страните, които подкрепят членството ни, но и на ЕК.
Малко по-късно пък външният министър Николай Милков проведе среща и с посланика на Нидерландия у нас Симон ван дер Бург. Милков предложил двете страни да намерят компромисно решение, което да се базира на фактите и да е в интерес на ЕС, става ясно от съобщение на МВнР.
“До 8 декември има много време. Понякога нещата се решават в последния момент”, коментира пък вицепрезидентът Илияна Йотова.
Демерджиев се обиди на Рюте: Полицаите ни губят живота си, а той прави внушения за 50 евро
“Трима наши гранични полицаи загубиха живота си, за да запазят сигурността на съюза. Изключително обидни са внушенията, че срещу 50 евро може да се премине границата. Усилията ни не заслужават пренебрежение, не заслужават обиди!”
Така министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев отвърна на журналистически въпрос дали е истина обвинението на нидерландския премиер Марк Рюте, че служителите на границата пускат нелегални мигранти да преминат срещу 50 евро.
Това не е обвинение, а изказано предположение. На него противостоят двата доклада от проверките, извършени на България, каза той.
Сведохме до минимум вторичната миграция към Централна и Западна Европа, плащайки висока цена, настоя министърът. Демерджиев подчерта и че полицаи не са упражнявали насилие срещу мигрантите, каквото се опитвали да внушат “няколко чужди медии” чрез свои репортажи.
“В замяна вместо европейска солидарност получаваме пренебрежение и дискриминация. Цената за членството ни в Шенген не може да бъде достойнството на българските полицаи! Не сме готови да платим такава цена!”, каза още вицепремиерът.
Твърдението на Рюте коментира и еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон вчера. “Изобщо нямаме такава информация. Така че в четвъртък на масата на Съвета ще бъдат всички доклади, които сочат, че България, Румъния и Хърватия напълно изпълняват всички изисквания за пълноправно членство в Шенген. И очаквам такъв да бъде и резултатът от гласуването тогава”, каза тя.