1,9 милиона лева за дейност „Чистота“ в община Добричка одобриха общинските съветници в община Добричка, която включва 67 села, за догодина. За сметосъбиране и сметоизвозване са предвидени 571 484 лева.
Практиката от предходната 2022 год. за изпълнение на услугата показва, че честотата на извозването на съдовете за събиране на отпадъци в повечето населени места, отговаря на темпа на запълването им и поради тази причина схемата на извозване се запазва, като в по-големите населени места, като Батово, Бранище, Плачидол и Славеево, както и населените места, в които населението се увеличава през летните месеци, е предвидено събирането да се извършва веднъж седмично, заяви кметът Соня Георгиева.
Дейността ще се осъществява от три сметосъбиращи автомобила, като за второто шестмесечие е предвидено включването на четвърти специализиран автомобил. Финансирането на доставката му ще се осигури при наличен целеви преходен остатък от 2022г. За обезвреждане на битовите отпадъци, са заложени 817 101 лева, а за чистота на териториите за обществено ползване -517 556 лева.
Сумата включва разходи за почистване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци, поддържане на площади, паркове и др, включително и косене на тревни площи, метене и събиране на листа и други отпадъци.
Планирани са разходи в размер на над 390 хиляди лв. за осигуряване на 53 нещатни бройки по трудово правоотношение - 28 цели (8 часа) и 50 (4 часа) половини, и за наемане на лица по граждански договор, които ще поддържат териториите за обществено ползване. При таксата за битови отпадъци не са планирани промени.
87% е изпълнение до момента на планираните приходи от Такса битови отпадъци за 2022 г. При планирани приходи от 1,130 млн. лева, до 24 ноември са събрани 979 хиляди лева, съобщи кметът Соня Георгиева на заседанието на Общинския съвет. Тя призна, че всяка година се увеличават разходите за дейност „Чистота“ и се налага общината да осигурява допълнителни средства. За следващата година, при планирани разходи от близо 2 милиона лева, недостигът е 700 хиляди, посочи кметът. Много голяма част от селата с облога, който имат от таксата за битови отпадъци, не успяват да покрият своите разходи, каза още Георгиева и даде пример със селата Стожер и Стефаново, които имат недостиг от над 50 хиляди лева. „Това обаче не означава, че трябва да оставим населените места непочистени. За нас е много учудващо как населението намалява, а количеството отпадък расте. В близките до Добрич населени места, от града се изхвърлят отпадъци, както битови, така и производствени. Това е сериозен проблем, с който много трудно можем да се справим”, добави тя.
Близо 700 хиляди са необходими за работни заплати за хората, ангажирани с поддръжка на обществените територии. Това е едно голямо перо, което също утежнява план-сметката за дейност „Чистота“, каза още кметът.
Тя припомни, че общината от няколко години работи по събирането на стари задължения, като предходната година има издадени над 800 акта за установяване на задължения и производства за принудително събиране.