Полицейски началник, наредил на тримата си подчинени да задържат с белезници и откарат в Пето районно управление бившия евродепутат от "Атака" Димитър Стоянов, осъди прокуратурата за незаконно повдигнато обвинение.
И.А. ще трябва да получи 20 хил. лв. обезщетение за причинени морални вреди, като решението на Софийски градски съд не е окончателно и може да се обжалва.
Случаят със задържането на Стоянов е от 30 юли 2008 г. Тогава И. А. е бил началник група в сектор "Сили за превенция и охрана" към отдел "Охранителна полиция" в СДВР. Към 16,30 ч Стоянов е арестуван на кръстовището на бул. "Оборище" и бул. "Васил Левски". Там фенове на "Атака" били спрени от униформени служители за проверка на път за президентството, където имало палатков лагер на партията. Младежите се обадили по телефона на Димитър Стоянов, тогава евродепутат. Той и Волен Сидеров пристигнали на мястото и започнал скандал с полицията. Стоянов показал документ, че е евродепутат, но въпреки това униформените го качили в колата, защото буйствал. След 30 минути престой в 5-о районно Стоянов е освободен. Подал жалба, че полицаите са превишили правата си, противозаконно са го лишили от свобода въпреки имунитета му.
Срещу И. А. е повдигнато обвинение, че е превишил властта си, разпореждайки на тримата му подчинени полицаи да задържат евродепутата с белезници и да го отведат в Пето РУ. След продължили с години съдебни дела, през 2020 г. полицейският шеф и подчинените му са оправдани окончателно.
Тогава той завел дело срещу прокуратурата с искане за 70 хил. лв. обезщетение. Твърди, че наказателното производство, продължило повече от 11 г., е било пречка за кариерното му развитие, тъй като бил отнет допуска му до квалифицирана информация, което станало причина за понижаването му от ръководна в обикновена изпълнителска длъжност. Повдигнатото обвинение е предизвикало силно чувство на срам пред негови близки и колеги, изгубил чувство за сигурност и справедливост, както и мотивация за работа. Допълнително вреди му били причинени и от факта, че случаят бил широко медийно отразен и то в отрицателен смисъл за него, бил обсъждан и на заседание на Народното събрание. И. А. е получил обезщетение за нарушаване правото на разглеждане и решаване в разумен срок по споразумение с Министерство на правосъдието.
Софийският градски съд прецени, че за част от претърпените вреди, сочени от служителя на МВР, няма доказателства. Реши обаче, че обвинението е рефлектирало съществено върху самооценката му и неговата мотивация в професионален план, като същевременно го е накарало да се чувства отговорен и за последиците за своите служители, на които той е разпоредил действия по служба и на които също са повдигнати обвинения.
Магистратите прецениха, че справедливото обезщетение за претърпените неимуществени вреди от полицая, който вече е напуснал МВР, от образуваното срещу него наказателно производство, приключило с оправдателна присъда, е 20 000 лева.