- Министър Минеков, който не знаел за багерите, е убеден, че сградата е защитена и са взети мерки
- През 2017 г. и 2020 г. Институтът за паметници на културата отхвърля проекта, но след решение на съда започва разрушаването
- Липсват живи вериги и реакции на държавата, каквито имаше само преди месеци за две емблематични сгради - двоен стандарт?
Багери разрушават някогашната централа на “Пловдив БТ” в Тютюневия град на ъгъла на емблематичната улица “Иван Вазов” с “Авксентий Велешки”.
До приватизацията на “Булгартабак” там се помещава администрацията на тютюневата фабрика. Отдавна в тази зона не мирише на сушен тютюн, тъй като производството е спряно преди много години. На мястото на разрушаваната сграда ще изникне бизнесцентър, чиито инвеститор е управителят на “Виктория Сити Център” Величко Яков. Той е собственик на месокомбината и конната база в пловдивското село Житница.
Мнозина са озадачени защо няма протестиращи при събарянето
на поредния имот в Тютюневия град и къде е министър Велислав Минеков, който при разрушаването на други два тютюневи склада преди време идваше спешно по няколко пъти на ден в Пловдив в началото на септември т.г. Тогава дори се забърка в медиен скандал, твърдейки че е заплашен със смърт заради тези свои действия.
Министърът се оказа, че не знае за случващото се в Тютюневия град. “Ако беше само тази сграда в Пловдив, щеше да е цяло щастие. Там има 12 сгради в тежка разруха. И се намират в това състояние от 2007 г. Оттогава трябваше да се задават въпроси какво се случва в този Тютюнев град. За съжаление, един огромен период остана в мълчание. Аз нося отговорност за това, което не е направено през годините”, каза Минеков пред “24 часа”. Той заяви, че въпросният обект е защитен от закона и би трябвало вече да са взети мерки.
“Както знаете, там има инвеститори, малко тайни, относително явни, които и до ден днешен не са си мръднали пръста и се надяват разрухата така да довърши обектите, че те да построят това, което си мечтаят, и да го продадат до онези цени, които достигнаха европейски рекорди”, смята още Минеков.
Странно, но при събарянето на въпросната сграда липсваха живи вериги на активисти от “Демократична България”. Мълчание има и откъм Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Шефът му арх. Петър Петров, преди да заеме високия пост, бе главен архитект на пловдивския район “Централен”. Отсъства и арх. Петкана Бакалова, която винаги е на първа линия в протестите при събаряне на други подобни складове, които по-късно се оказаха с изрядни документи, но пък с особено “внимание” от страна на държавата. Накрая се оказа, че собствениците на двете въпросни сгради на улица “Д-р Георги М. Димитров” и бул. “Христо Ботев” 51-53 не са нарушили закона. Затова и мълчанието на държавните институции около централата на “Пловдив БТ” в града създава усещането за двоен стандарт към правилата за старите сгради в Тютюневия града.
От Института по паметниците на културата изпратиха справка за централата на “Пловдив БТ”, която багерите в момента разрушават. Според информацията тя не притежавала статут на единична недвижима културна ценност. В същото време обаче е част от групова недвижима културна ценност, тъй като влиза в система от улични ансамбли по ул. “Иван Вазов” и ул. “Ц. Дюстабанов”, част от “Историческа зона “Филипопол – Тримонциум – Пловдив”.
През 2000 г. тази територия, в която е и “Пловдив БТ”, е обявена за групов
археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, паметник на урбанизма и културния пейзаж.
С две становища на министъра на културата - през 2017 и през 2020 г., техническият проект за ремонт и реконструкция на сградата е бил отхвърлен.
“Тази сграда не е обявена за паметник на културата необяснимо защо”, коментира пред “24 часа” арх. Вили Раева, бивш шеф на местния клон на Института за паметници на културата в Пловдив.
“Не само тази сграда, но
и други архитектурни шедьоври в Тютюневия град отсъстват от списъка
с културното наследство на Пловдив”, допълни и арх. Румяна Пройкова, която реставрира паметници на културата. По думите ѝ през 80-те години на миналия век тогавашното общинско ръководство е планирало да разшири ул. “Авксентий Велешки”, където се намира централата на “Пловдив БТ”, и по тази причина е оказало въздействие на Института за паметници на културата сградата да не бъде обявена за ценност. Улицата обаче така и не е разширена, но бившата централа на “Пловдив БТ” остава странно защо незащитена.
“Свикнали сме с тютюневите складове - това
са били най-монументалните сгради в 20-те години на миналия век
и съм се чудела защо НИНКН не предприе офанзива по тяхното опазване”, коментира Пройкова.
При разрушаване на други два склада в началото на септември шефът на НИНКН арх. Петър Петров ги обяви на пожар за културни ценности. За “Пловдив БТ” обаче не беше направено нищо.
Репортерска проверка установи, че НИНКН се е опитал да спре проекта за преобразяване на централата на “Пловдив БТ” в бизнесцентър, като е отказал да го съгласува. Това е станало през 2017 г. Собственикът Величко Яков е обжалвал и Върховният административен съд се е произнесъл в негова полза миналата година. Така
на 6 декември 2021 г. строителното разрешение е издадено
от главния архитект на Пловдив Димитър Ахрянов. Работата по обекта започва месец и половина по-късно - на 20 януари т.г. Бизнесцентърът трябва да е готов за 2 години. И по него се работи интензивно.
“След 4-годишни тежки съгласувателни процедури частният инвеститор е получил зелена светлина след окончателното произнасяне на ВАС. Сградата от години се руши и застрашава минувачите и децата от близкото училище “Патриарх Евтимий”, обясниха от компанията собственик на имота.