12 часа след началото на дебатите по изборния кодекс депутатите пак подхванаха изборите зад граница. Асен Василев продължи да настоява за изборен район "Чужбина" и призова депутатите да дадат насоки на ЦИК как да изработи методологията. Той се позова на националното преброяване, което трябва да бъде отразено при преразпределение на мандатите. Според него ГРАО и МВР могат да установят кои български граждани не са били на територията на страната през последната година, сега бил моментът да се изчистят мъртвите души от списъците.
"Душата живее вечно за разликата от тялото и то не само според християнството. Това малко да разведрим обстановката и за коректност", вметна Йордан Цонев от ДПС.
ГЕРБ няма да си оттеглят предложението за само 31 избирателни района, но няма да го гласуват в зала, както вече са обещали, подчерта Десислава Атанасова. За гласуването в чужбина и секциите тя посочи, че в настоящия закон ще е трудно да се внесе методиката за разпределение на мандатите като редакция. "Надявам се, че този въпрос - какви избирателни списъци ще се формират, колко мандати и откъде от България ще бъдат отнети за Чужбина, както и методиката, трябва заедно да обсъдим. Но моля да е в по-спокойна атмосфера, да се сформира работна група с ЦИК и ГРАО, ако трябва МВР да участва. Да няма ощетени български граждани в България и ощетени райони тук. Никой не е правил преброяване на българските граждани, които живеят в чужбина", настоя шефката на ПГ на ГЕРБ.
Шефът на правната комисия Радомир Чолаков посочи, че този въпрос е сложен. Методика имало - броят се определя на "единна норма на представителство", а МИР Чужбина трябва да отговаря на такъв в България. Нека оставим въпросът да отлежи. Връщаме МИР Чужбина, но нека помислим още малко за мандатите.
Асен Василев прие, че мъртви души може да не е правилен термин, мъртви гласоподаватели бил по-точен. И отново предложи да се ползват регистрите на службите, за да се засече каква част от българите са в чужбина и не са се прибирали в страната 6 месеца или година и това "да бъде служебното преброяване на българските граждани". А на база на това да се разпределят мандатите. ЦИК определя мандатите за район чужбина, използвайки данни от ГРАО и МВР за хората, които не са влизали в страната последните 6 месеца, продължи той да пробутва идеята, която правната комисия отхвърли заради дискриминационност.
А Мирослав Иванов от ПП иронизира бързането на ГЕРБ за Изборния кодекс и думите им, че не бива да се бърза с методологията за изборен район Чужбина. И отново напомни за спешното прокарване на закона и липсата на експертен дебат.
Това, че ще се върне хартиената бюлетина, го говорим от април 2021 г., настоя Чолаков и отрече темата да е нова. И отново повтори, че не трябва да се бърза с МИР Чужбина.
Изходният код от машините ще се дава на партиите максимум 10 дни преди деня на вота, решиха депутатите.
Одобрено беше след края на изборния ден, до 24 часа след това, да се прави извадкова проверка на криптографските идентификатори както пред наблюдателите, така и представители на партиите и коалициите, получили над 4% на последните избори
Отхвърлена бе идеята на "Възраждане" за видео заснемане на целия изборен ден, а записът да бъде част от изборните книжа. Не мина и предложението им ЦИК да не използва "Информационно обслужване" за въвеждането на изборните резултати.
ЦИК няма да качва на сайта си имената на техниците, които отговарят за машините.