Делът и на двете етнически групи намалява за последните 10 години по данните от преброяването. Числата са според това как се самоопределят гражданите
За последните 10 години преди преброяването от септември 2021 г. и предходното през 2011 г. делът на ромското население у нас е намалял с половин процентен пункт и като роми сега се самоопределят 266 720 български граждани. Турската етническа група е 508 378 граждани. Представлява 8,4% от население и за десет години делът й намалява с 0,4 процентни пункта.
Като българи са се определили 5 118 494 граждани. За десет години делът им от цялото население е намалял с 0,2 процентни пункта, съобщи НСИ.
Според последното преброяване са се увеличили дяловете на хората, които не са пожелали да се определят по етнос, и на тези, които са посочили, че са друг етнос.
У нас има и 79 006 граждани, т.е. 1,3% от населението, от други етнически групи, а 15 746 не са пожелали да отговорят на въпроса за етническа принадлежност, показват окончателните данни.
Делът на ромското население е около 4,4% и на практика не се е променил особено още от 1900 година насам, когато пак е бил толкова. Нарастване на дела на циганите у нас има само в годините на социализма, когато в определени години е достигал почти до 5% от цялото население, но впоследствие отново намалява до сегашния си дял.
Турското население живее в по-голямата си част в селата и то главно в пет области – Кърджали, Разград, Търговище, Силистра и Шумен. Малко над половината от циганите живеят в градовете, където живеят и над 72% от етническите българи.
Има обаче драстична разлика във възрастовия състав между трите основни етнически групи, като ромската е най-млада. 26,6% от хората, самоопределили се като роми, са на възраст между 0 и 14 години, докато при турската етническа група на тази възраст са двойно по-малко – 13,8%. Сред българите хората във възрастовата група 0-14 години са още по-малко – 12%.
Очаквайте подробности