В изчислителните пунктове не се извършва преброяване, а се въвеждат данните от техническите устройства, напомни той
За първи път при изборите на 2 октомври направихме процеса по удостоверяване на техническите средства за вота съобразно Изборния кодекс прозрачен и без да компроментираме сигурността на вота. Тази позиция защити по време на парламентарния контрол министърът на електронното управление Георги Тодоров. Той повтори, че ведомството е направило всичко, което е зависело от него съобразно закона и прозрачно. "За действие на други органи няма как да взема отношение. От първия си ден сме действали съобразно законите и в интерес на държавата", увери служебният министър.
Коментарът му бе в отговор на въпрос от Тохомир Георгиев от "Български възход", според когото за демонстрацията на изборните устройства, която бе проведена в ЦИК 2 седмици преди изборите в ЦИК е имало малко публична информация относно системата, която дори не била сертифицирана. Георгиев смята, че изходният код от гласуването трябва да е достъпен за наблюдателите. Защо софтуеърт, ползван при броенето, без значение дали на хартия или на машини, не бе част от удовстоверяването на изборния процес, попита той. "Компютърната обработка на флашките е част от процеса на броене. Изходният код за броене е част от този процес. Защо този код никой не го вижда", попита депутатът.
Министърът уточни, че в закона липсва разпоредба за техническите устройства или за обработката на данните от гласуването. ЦИК определя изискванията към технологията за обработката и издаването на бюлетин с резултатите, посочи той. Такива са изготвени, а освен това на 7 септември комисията е открила обществена поръчка за компютърната обработка на данните. За гаранция на прозрачността на процесите преди договарянето е имало демонстрация на 16 септември. На нея бяха поканени медии и парти. 3 часа бе симулирано постъпване на протоколи и данни към РИК, първоначално и повторно въвеждане, анализ на съответствията и изчисление на резултатие, изброи Тодоров.
Служебният министър подчерта, че в изчислителните пунктове не се извършва преброяване, а се въвеждат данните от техническите устройства - протоколите се попълват от СИК в присъствие на наблюдатели. Освен това онлайн се публикуват и входящите данни, както и отворени данни за валидиране на целия процес на компютърна обработка без значение на софтуеърната система.
Министър Георги Тодорв обаче бе категоричен, че хората му са си изпълнили коректно задълженията и и са осигурили прозрачност на изборния процес.