По повод 195 години от рождението на лейди Емили Странгфорд народно читалище „ Зора-1903“ в село Радилово, община Пещера организира историческа среща с участието на историци и музейни специалисти.
Името на английската аристократка е записано със златни букви в летописа на селото, където след погрома на Априлското въстание лейди Странгфорд създава болница, разказва секретарят на местното читалище Марена Вачкова, която е и отговорник за музейната сбирка тук.
Решена да помогне на пострадалото население, тъй като Радилово е било опожарено след въстанието, лейди Странгфорд събира средства и привлича като доброволци четирима лекари и осем медицински сестри. Построява шест болници в страната, едната от които е в Радилово.
В Радиловската болницата остава да работи до края на живота си медицинската сестра от Хърватия София Неспач. Марена Вачкова разказва, че лейди Странгфорд е родена в семейството на морски адмирал и е била омъжена за дипломата в Цариград Пърси Странгфорд. Лордът подробно познавал българската история и с готовност помагал на много българи да оцелеят в тези тежки времена. Пърси умира преди Априлското въстание, но завещава на съпругата си любовта към българите.
След като Априлската епопея у нас завършва с погром, Емили организира благотворителна кампания и успява да събере 30 000 английски лири, към които прибавя и собствени спестявания. Пристига в България и решава да създаде болница в Радилово, Батак, Панагюрище, Карлово, Перущица и в село Петрич.
Лейди Странгфорд се е гордеела с шестте си болници, които служели също и за кухни за изхранване на пострадалото население. Англичанката не е имала собствени деца, затова е помогнала на стотици баташки сирачета да намерят осиновители в чужбина. За да я увековечат, признателните потомци кръщават улици на нейно име. А в Радилово се пази музейна сбирка в фотоси и документи от пребиваването на английската благодетелка в селото.