Да се увеличи дърводобива в България, за да се отговори на засиленото търсене и повишените цени, но и за да се спасят горите. Около това са се обединили министерствата на икономиката, земеделието и екологията, бизнес и експерти.
Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов след проведената среща между тях.
Два пъти са се вдигнали цените на дървата за огрев за хората. Бизнесът също изпитва много голямо затруднение от недостига на дърва - някои фирми намалили на 50% капацитета си, а големи международни компании дори обмисляли да се оттеглят от България.
Затова се обмисля да се оттегли заповедта на министъра на земеделието от началото на 2021 г. за ограничение на сечта до 30%. Тя обаче важи само за вековните гори, така че не е ясно колко ефективна ще е мярката. Все пак след въвеждане на заповедта добивът у нас е паднал от 7 млн. кубика през миналата година до 6 млн. през тази.
Друга мярка за увеличаване на добива ще бъде модернизиране на процеса. "Дърводобивът в България е на ниво отпреди Втората световна война, извършва се от хора с резачки и без машини", обясни министърът. Това щяло да помогне и за опазване на почвата, тъй като сегашните стари камиони, които извозвали дървата, я увреждат, а новите машини били пригодени да не причиняват ерозия.
Средно в ЕС се добиват 75% от прираста на гората, докато у нас - под 50 на сто, уточни още Стоянов. От 1990 г. гората в България се е удвоила и вече заема 38% от територията на страната. "Ние добиваме много малко - в Австрия и Германия се добивар 90% от прираста и той расте постоянно, докато при нас той пада. Добивът е част от грижата за гората" обясни министърът. Това важи и за вековните дървета, които не допринасят за прираста, започват да отдават въглероден двуокис, вместо да го поглъщат, а в същото време са основна суровина за мебелната индустрия.