Асен Василев, Калина Константинова и Делян Добрев пристигнаха в късна доба, за да подкрепят своите
Среднощен маратон в правната комисия прие промените в Изборния кодекс за второ четене след близо 18 часа заседание с много драми, почивки и доставена храна за депутатите малко преди полунощ.
Тя върна хартиената бюлетина, обезсмисли машините и прие съставът на ЦИК да се променя след всеки парламентарен вот.
Тъмните стаички за гласуване вече остават в историята, след като мнозинството на ГЕРБ, БСП и ДПС, с подкрепата и на други партии ги замени с паравани. Това стана почти в полунощ, 10 часа след началото на заседанието на правната комисия, която гледа изборните правила.
По предложение на ГЕРБ ще има и специална хартия за бюлетините от машините. Тя трябва да е различна за всеки избор. От ДБ посочиха, че ако има съвпадение на няколко вида вот, например президентски и парламентарни, принтерите и хартията са едни и това няма как да се случи. Десислава Атанасова предложи да коригира идеята хартията да е различна за всеки избор.
На интернет страницата на ЦИК ще са публикувани и имената на техниците, обслужващи конкретните машини.
Иначе малко след почивката отишлият си от правната комисия бивш министър на електронното управление Божидар Божанов бе заменен от друг член на кабинета "Петков" - екс вицепремиера Асен Василев и колежката му Калина Константинова. Сред подкрепленията за ГЕРБ пък бе друг бивш министър и настоящ депутат - Делян Добрев. И с ирония Василев поиска и печатари, работници в складове, охранители и разносвачи - "абсолютно всичко, което пипа бюлетините" да бъде качено в на сайта на ЦИК, щом се публикуват имената на техниците на машините. Редакцията му обаче не бе приета от комисията.
Затвърдено бе затварянето на опцията за избирателен район "Чужбина" с изричен текст, предложен от ГЕРБ. Според Радомир Чолаков първо трябва да си знаем хората в чужбина - да е ясно къде са, какво правят, "българчета ли са децата им" и тогава да се прави такъв район. Хамид Хамид от ДПС посочи, че в чужбина има около 2 млн. души и би трябвало да има няколко района, освен това и може би 80 мандата. И попита от кой район в България ще ги вземат. В дебата се стигна и до идеята в Закона за гражданска регистрация да има поправка, която да дава достъп на ГРАО до масивите на МВР.
Не мина идеята на ПП един кандидат да бъде регистриран само в един избирателен район, а не в два, както е в момента. ДБ не приеха тезата на партньорите си, че е подмяна на вота някой да се кандидатира, бъде избран, но после да откаже да е депутат от съответния район.
15 минути след един през нощта12-те от ДПС, ГЕРБ и БСП отказаха да прекратят заседанието на комисията и да продължат в друг ден. След последвалата кратка почивка тримата представители на "Възраждане" си тръгнаха от комисията.
Поредният спор в комисията бе породен от факта, че с промените машините вече няма да показват бройката на гласувалите, а ГЕРБ уточниха, че това ще се изяснява по подписите в избирателните списъци. Асен Василев попита какво става, ако има 150 бюлетини от машина, а по списък са гласували 100 души и предупреди, че превърнатите в принтери машини нямат защита - не е ясен броят на разпечатаните бюлетини, нямат отрязъци и серийни номера като хартиените бюлетини и т.н.
Само един член на комисията ще брои бюлетини, под надзор на останалите членове.
Преди това - към 21 ч в сряда, ГЕРБ, ДПС и БСП приеха връщането на хартиената бюлетина и обезсмислиха машинния вот.
Трите формации от т.нар. коалиция „хартиена бюлетина“ подкрепиха първоначалното предложение на социалистите в секциите с над 300 избиратели да не се гласува само с машини, а и с хартиени бюлетини, както беше през април миналата година. В по-малките секции ще продължи да се гласува само с хартия, както е и сега.
Паралелно с това комисията обезсмисли използването на машините - по предложение на ГЕРБ комисията прие разписките от машините за гласуване да се считат за бюлетини и да се броят те, а не да се използват данните от устройствата. Освен това се премахва записването и преноса на данни от машинното гласуване на електронен носител. Така машините се превръщат в принтери - печатат "бюлетина", която се бои на ръка, а не записва вота.
100 млн. лева бяха дадени за купуването на машините.
Не се прие предложението на ДПС сегашните машини за гласуване да не се използват повече. Не мина и това на ПП за отделни секции, в които ще се гасува само с устройствата.