Мнозинството тук вече си е наумило какво да приеме и какво не, но нека има поне малко парламентаризъм и да могат да се чуят аргументите на колегите, заяви Надежда Йорданова от ДБ
Депутатите в правната комисия на НС влязоха в спор дали видеонаблюдението трябва да става в реално време, или да има запис, който евентуално да служи като доказателство при бъдещ съдебен или друг процес. ГЕРБ държат на реално време, а броенето на бюлетината от машината и хартиената да става пред камерите.
Покрай спора се сетиха, че все още не е гласувано видеонаблюдение, а Десислава Атанасова насочи, че в секциите така и не са поставен 12 500 камери и затова сметна, че няма смисъл да се разписва предаването на техническите носители от записите. И попита кой осъществява видеонаблюдението и на кого предава носителите. От ПП обаче не смятат, че предаването в реално време изключва възможността от запис.
Записването на часове от толкова камери може би ще създаде проблем къде отива този масив от информация, заяви Радомир Чолаков от ГЕРБ. Според него в закона не трябва да се записват разпоредби, които не могат да бъдат изпълнени. Той настоя, че би искал да наблюдава в реално време преброяването в пловдивския район "Източен". За което получи въпрос от ПП как ще обоснове сигнал за нередност, след като няма запис от това, което е видял. Според Чолаков обаче няма техническа възможност за съхраняване на тази информация и трябва да се спре с пожелателното мислене.
Рене Стефанова от ПП реши, че до сега не е имало видеонаблюдение, защото е липсвала политическа воля. И отново настоя депутатите да не се лишават от обективни доказателства за евентуални нарушения.
Опитът на ГЕРБ да прекратят дебата по точката обаче разгневи ПП и Мирослав Иванов се ядоса, че му отнемат думата. С 12 на 11 гласа дебатът бе прекратен, а Надежда Йорданова поиска при подобни ситуации да се дава думата на поне по един представител от всяка група. "Мнозинството тук вече си е наумило какво да приеме и какво не, но нека има поне малко парламентаризъм и да могат да се чуят аргументите на колегите", настоя тя.
В крайна сметка ГЕРБ отново се наложиха да няма записи при броенето на бюлетини - сметките отново бяха 12 гласа от "Хартиената коалиция" срещу 11 от останалите.