Мирослав Иванов атакува ГЕРБ дали не искат да развиват гласуването в чужбина, защото вече не са първа политическа сила там
Ново звено към ЦИК ще подпомага провеждането и подготовката за машинния вот. През въвеждането му обаче мнозинството в правната комисия де факто елиминира възможността за дистанционен електронен вот. След 20-минутна почивка, след като закриха Обществения съвет към ЦИК и увеличиха членовете на Централната комисия на 25, депутатите от правната комисия продължиха с измененията на Изборния кодекс. ДБ искат обучението на гражданите за гласуване с машини да бъде целогодишно, но идеята събра едва 10 гласа, против бяха ГЕРБ и БСП, а четиримата от ДПС се въздържаха.
ГЕРБ и ДБ имаха сходни идеи за създаването на звено, което да подпомага ЦИК за машинното гласуване, "Демократична България" обаче отстояваха това да важи и за дистанционното електронно гласуване, макар такова още да не е въведено. ПП смятат, че подобно звено трябва да започне да разработва проект за електронно гласуване, защото това е бъдещето. "Български възход" също подкрепят идеята да остане и електронното гласуване, а Александър Николов попита и дали то трябва да важи само за българите в чужбина. Според него светът върви точно към отварянето на нови форми на гласуване, но трябва да се търси гаранция за честното им провеждане.
Десислава Атанасова от ГЕРБ обаче контрира, че в залата са малко хората, участвали и преди в работата по Изборния кодекс. Тя подчерта, че е отстоявала правото за възможност за електронно гласуване. Дори през 2019 г. е подкрепила в зала експериментално електронно гласуване. До март 2020 г. ЦИК е трябвало да приеме пътна карта за подобен вот, а такава все още липсва. "Може би неслучайно ЦИК не присъстват на това обсъждане, защото щеше да има резонен въпрос защо не са си изпълнили задълженията, които законът им е вменил", посочи тя. Предвид последните хакерски институции ЦИК няма готовност да продължи с този ангажимент, затова Атанасова предлага електронното гласуване да отпадне от задачите пред новото звено. Тя настоя, че нито ЦИК, нито държавната администрация или "който и да е има възможност да осигури сигурност за средата за електронно дистанционно гласуване".
Рена Стефанова от ПП я попита дали вадят нещо добро от кодекса, само защото ЦИК не го е направила. Не е ли по-добре да го оставим и да накараме комисията да си свърши работата, попита тя. А Мирослав Иванов атакува ГЕРБ дали не искат да развиват гласуването в чужбина, защото вече не са първа политическа сила там. Според него ГЕРБ затварят вратата към електронното гласуване.
2015 г. бе проведен референдум, потърсете стенограмите - ще видите нашите многобройни изказвания в подкрепа на електронно дистанционно гласуване, настоя Десислава Атанасова. Сега обаче не става въпрос не само за неизпълнение на задължения, а и за сигурността на вота. "Не можем да го гарантираме при хакерска атака, както не може да се гарантира сигурността на сайтовете на МС< на НС, на президентството и други институции, които бяха атакувани последните 2 седмици. Представяте ли си да заложим вота на българските граждани във виртуалната среда. Това не е свързано с мястото на партия ГЕРБ при поредните избори", отговори тя на атаките. Дори и Естония вече обмисляла намаляване на процента гласуващи електронно с оглед защита на техния вот.
Хамид Хамид от ДПС посочи, че и те са подкрепили електронното гласуване преди години. Освен Естония и други държави са се отказали от подобен експеримент. "Далеч по-големи страни с много по-развит IT сектор, при подобни дебати казват, че не са в състояние да осигурят гаранции за вота", изтъкна депутатът. Опитваме се да строим покрив без да имаме основи на къщата, добави той. И посочи, че нямаме дори дигитализация на администрацията, според него България не е готова дори и за експерименти. Рано или късно ще му дойде в момента, но сега не може да си мислим за експерименти. Няма как да обвиняваме и ЦИК, защото тя няма как да го приложи", смята Хамид.
В крайна сметка "Хартиената коалиция" наложи предложението на ГЕРБ, само осем бяха против, а "Възраждане" се въздържаха. Петър Петров обаче поиска прегласуване, след което те се присъединиха към текста, изключващ електронното гласуване.