Областният управител Здравко Здравков ще иска допълнително средства за лечебното заведение
Искане, в което Синдикатът на българските медицински специалисти, чиито членове стачкуват ефективно в болницата в Добрич от 10 ноември, да изложи позицията си за увеличаване на основната месечна работна заплата, предложи областният управител на Добричка област Здравко Здравков след едночасова среща между стачкуващите и кметове на общините - акционери в областното лечебно заведение, общо с 32 процента. Мажоритарният собственик е държавата. „С това искане ще запозная министър-председателя и Министерството на здравеопазването”, заяви още той. Здравков поиска точна справка за разпределението на средствата по отделения и по категории персонал, както и какво съотношението между основната работна заплата и допълнителното материално стимулиране.
Тази среща беше предшествана от бурни диалози между 20-ина медицински сестри, водени от председателя на синдиката Мая Илиева, и кмета на Добрич Йордан Йорданов. Илиева заяви и показа писмо до областния управител и кметовете на осемте общини в Добричка област, в което се настоява за среща, за да постигне споразумение с ръководството на болницата.Йорданов отговори, че тази среща не е по това искане, а е работна среща за запознаване на кметовете с финансовото състояние на болницата, след която ще има среща и с протестиращите. След като служители на общината разходиха медицинските сестри из залите на кметството, портиерът застана пред вратата на бизнесзалата, за да не ги допусне до кметската среща. „Ние научихме за тази среща по неофициален начин, на нас, въпреки че е по наше искане, не ни беше дадена информация за нея” – каза адвокатът на стачкуващите Детелина Симеонова. Кметът Йорданов излезе и се състоя 20-минутен разговор на средно висок тон с много обвинения от двете страни.Стигна се до решение след работната среща на кметовете, те да се срещнат и със стачкуващите.
„Добричка област трябва да има работеща болница. Искаме само едно – да се добавят 375 лв към основното месечно трудово възнаграждение. Извънредният труд е 240 часа на месец, при 150 часа по Кодекса на труда. Причината за стачката е, че има много голям дисбаланс в месечните трудови възнаграждения в болницата. Има ниско основно трудово възнаграждение, ръководството работи с много допълнителни средства. Ръководството на болницата борави с публични средства, което разпределя към основните заплати и предизвиква съмнения за субективизъм. Понеже не е говорено с числа, проблемът прерасна в емоционален, стигна се и до съд. Според мен, всичко може да се реши по пътя на споразумението. Искаме съдействие, а не скрити срещи. Общините трябваше да имат политика за запазването на болницата – най-малко със стипендии за кадри.Сега 1 медицинска обслужва 40 души, при положение, че на един лекар по нарматив се падат 3 медицински сестри. С това искахме да ви запознаем преди тази среща, заради това се нагнети напрежението” – обясни Симеонова.
Кметът Йорданов реагира, като попита защо ги няма и други синдикати, които имат членове в болницата. „За нас финансовото състояние на болницата е притеснително – за 9-месечието на тази година болницата е на минус 183 000 лв. С това искахме да запознаем и останалите кметове” – заяви той. На срещата присъстваха още кметовете на Каварна – Елена Балтаджиева, на Шабла – Мариян Жечев, на Крушари – Илхан Мюстеджеб, зам.-кметовете на Ген. Тошево – Румен Мунтянов, на Тервел – Диана Илиева, областният управител Здравко Здравков.
Същия ден – на 10 ноември, в Окръжния съд в Добрич се гледаше за втори път делото по иск на ръководстовото на болницата за обяването на стачката и протестите преди нея за незаконни по Закона за уреждане на колективните трудови спорове. На заседанието бяха изслушани позициите на двете страни. След като ги изслуша, съдия Анна Великова определи ново заседание на съда на 30 ноември, за което поиска допълнителни доказателства.