"Спокоен съм, че моите военни реликви намериха най-сетне мястото си. По-добре на паметника, отколкото в килера", казва 89-годишният дядо Гено Генов, който спаси паметника "Майка България" във Велико Търново. Той дари автентичен щик от Опълчението, за да бъде възстановен откраднатият байонет на емблематичния монумент. В края на октомври вандали за пореден път откършиха щик от фигура на паметника и оскверниха паметта на загиналите за свободата. Оказа се, че да се намери същото оръжие не е лесна работа, защото щикът-сабя е от френска пушка "Шаспо" от 1867 г., каквито е имало сравнително малко в страната ни. С намирането на оръжието се ангажираха кметът Даниел Панов и ръководството на Регионалния исторически музей. След обществения и медиен отзвук обаче изненадващо щик се намери като дарение от частно лице.
Байонетът в оригинален метален калъф беше предоставен от роднини на 89-годишния Гено Генов от село Шемшево на Ротари клуба във Велико Търново, който от години полага грижи за монумента. По оригиналния боен нож скулпторът Денислав Сираков отля и монтира макет на щика на опълченеца на паметника, а истинският байонет беше предаден на съхранение в Регионалния исторически музей.
От 9 години дядо Гено е обитател на Дома за стари хора "Венета Ботева" във Велико Търново. Вчера там го посети кметът Даниел Панов. Той връчи Старопрестолна грамота за патриотизъм и дарителство на 89-годишния мъж. Когато през 2014 г. с вече покойната му съпруга решили да заживеят в Старческия дом, Гено дал по един ключ от къщата в Шемшево на сина си и на зетя. Зетят взел щика, а като разбрал за вандалския акт, го занесъл в музея от негово име.
"Този щик се пази в къщата ни от времето на моята баба, но го криехме в един килер и не разказвахме за него. Аз съм играл на сцената много, трябвали са ни такива атрибути, но не е излизал от къщи. Баща ми казваше: "Не се занимавайте, няма да ни обесят за това, но ще ни разкарват по милицията", спомня си дядо Гено. Смята, че ценната реликва е дошла в семейния дом, по линия на прадядо му - подпоручик Генчо Пенчев, герой от войните. "Той е загинал в сражение през 1913 година в района на Кочериново. Моята баба не помни баща си", продължава разказа си беловласият мъж. Откъде обаче щикът е попаднал у произведения посмъртно в поручик герой, не е ясно.
Специалистите в музея открили, че е от 1867 г., използван във войната между Прусия и Франция. После пушките "Шаспо" стават трофеи на прусаците. Именно от Германия Московските славянски благотворителни комитети купуват 20 000 пушки, за да ги предоставят на българското Опълчение.
"Знам, че българските саби са прави, помня царските офицери с техните перелини, шпори и саби, а тази беше леко закривена, затова си мислех, че е турска", разказва дядо Гено. Той е запален по историята, въпреки че е бил технолог и началник цел в бившата лимонадена фабрика във Велико Търново."Занимавал съм се в живота си с много неща, бил съм низов ръководител и когато не се изпълнеше плана, все ме гълчаха. Исках да продължа учението си, не бях лош ученик и литературата ми вървеше, и всички предмети, изключая математиката, ама тате не беше в ТКЗС-то и не ме пуснаха", казва дядо Гено.
Признава, че обичал военното образование. "Знам всички команди. А президентът Плевнелиев, като реши да направи кръгом на една заря, щеше да падне. Винаги на петата на левия крак и пръстите на десния - и естествено се извърташ", обяснява старецът. Служил като войник 3 години в ЖП полка в Горна Оряховица, с локомотив минавал Балкана.
Голямата страст през целия му живот обаче е била сцената - изявявал се като актьор и певец още като ученик в Мъжката гимназия във Велико Търново. "Пял съм в оперетата "Майска нощ", в хора на здравните работници - имаха 80 човека хор. Щях да пея във военния ансамбъл. Киркор Киркоров идва да ме прослушва, обаче подлежах на уволнение и не отидох", връща се в спомените дядо Гено. После бил солист на читалищния хор от 20 жени в Шемшево. Със съпругата си Николинка, която била племенница на известната певица Мита Стойчева, правели великолепен дует. "Можехме с жена ми да пеем по четири-пет часа, без да повторим песен", разказва той. А съседите ги молели да не затварят прозорците на къщата си, за да се наслаждават на изпълненията им у дома.
"Имаме двама артисти от национална величина в Търново - Константин Кисимов и Елена Стефанова. Когато Косьо Кисима декламира, ще се издушим във Военния клуб, толкова народ. И той рецитира "Опълченците на Шипка" и плаче", спомня си дядо Гено.
Верен на артистичния си талант, през сълзи и с треперещ глас, но без нито една грешка, рецитира вдъхновено цялото стихотворение на Вазов "Новото гробище над Сливница", откъдето са и паметните думи:
Българийо, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха.
И твойто име само кат мълвяха,
умираха без страх.
"Аз съм патриот. Когато дойдохме, поисках от шефката да ми разреши да си купя трикольол и сега е на моя балкон. В моето село кметът дава по два кубика дърва на къща, където има трикольор. Кмете, да го поздравиш", просълзен се обръща към Даниел Панов дядо Гено.
Признава, че сега сърцето му се свива за България. "Помня цар Борис, помня Сталин, помня Хитлер, помня Тодор Живков, но такива водачи, като днешните, не сме имали. Да не могат да си изберат председател, правителство, туй значи, че не стрелят в една цел. Може ли да се съберем ние тука и да не намерим решение? Да кажеш, че дърпат към партиите си, и туй не е много вярно", гневи се старецът. И пак се обръща към Даниел Панов: "Правим много грешки в ръководството, г-н кмете! Пазете България!".
Кметът се съгласи с думите на дядо Гено. "Радвам се, че има хора, които мислят и най-вече милеят за България", каза Панов.
"24 часа" номинира Гено Генов в инициативата си "Достойните българи".