Бизнесменът придобива 79% от контрола над забраненото за приватизация дружество
Върховният административен съд остави в сила решението на Общинския съвет на Варна за апорт на акциите в "Международен панаир Пловдив" и така бизнесменът Георги Гергов придобива 79% от контрола на забраненото за приватизация дружество.
Община Варна получи 29 на сто от държавните дялове в панаира през 2017 г. под формата на 16 314 400 акции, по 1 лев всяка. Тогава на Пловдив бяха прехвърлени други на 20 на сто от акциите.
Варненските съветници гласуваха дяловете да бъдат върнати на държавата, но кметът Иван Портних не изпълни това решение. В края на август 2021 г. Георги Гергов, който държи част от панаира през съвместното си дружество с община Пловдив „Пълдин Туринвест“, внесе предложение градската управа на Варна да апортира дяловете си от изложението в същата фирма. На 10 декември 2021 г. бяха гласувани 2 решения – с първото се отменя намерението дяловете да бъдат върнати на държавата, а с второто се приема, че Варна ще стане акционер в „Пълдин Туринвест“. Това се случи въпреки предупредителните писма от Министерството на икономиката, че подобна сделка би била скрита форма на приватизация на панаира. А още когато апортът беше замислен, пловдивската общинска съветничка от „Демократична България“ Веселина Александрова предупреди, че по тази схема Гергов ще придобие над 79 на сто от контрола над панаира.
Областният управител на Варна Марио Смърков оспори решенията на Общинския съвет и Административният съд в Морската столица ги отмени, защото не е посочено какво се е променило от 2017-а, че се налага съветниците да вземат ново решение за съдбата на акциите. Отделно не беше направена самостоятелна проверка какво е финансовото състояние на дружеството „Пълдин Туринвест“ АД.
Последва нова жалба до ВАС и със свое решение от днес върховните магистрати прекратяват производството по делото, защото считат, че областният управител на Варна не е имал правото да атакува двете решения. Според двама от съдиите в състава – Марио Димитров и Светлана Борисова, в случая става дума за стопанска, а не за административна дейност, затова и не може да има оспорване, което да е в правомощията на областния управител.
Третият член на състава – съдия Жанета Петрова е подписала решението с особено мнение. И според нея решенията не представляват индивидуални административни актове, но въпреки това областният управител има право да сезира съда за тях. Това обаче не променя произнасянето на съда, а решението е окончателно и не подлежи на обжалване.