Разминаванията при отчитане на машинен вот миналата година се дължали на човешки грешки, припомниха от ЦИК
Макар именно ГЕРБ и ДПС да настояваха за извънредно заседание на Комисия по електронно управление и информационни технологии, за да се довърши общественото обсъждане на идеите за изменения на Изборния кодекс, точно те бойкотираха заседанието й и не се явиха. Председателят на комисията Калина Константинова от "Продължаваме промяната" откри срещата като припомни, че предишния път "за 2 часа изслушахме едва 2 становища и почти едно трето становище", което наложило и необходимостта от ново заседание. Тя подчерта, че ДПС и ГЕРБ са го поискали, а днес ги няма. Отсъстваха и двамата представители на БСП. Трите партии-поддръжници на връщането на хартиения вот имат 9 члена от общо 17 и така събориха кворума на комисията.
"Дори да няма кворум, заседанието може да се проведе, стига да няма гласуване или да се приемат актове. Необходимо да се проведе обсъждане, да дадем думата на институциите и гражданския сектор. Преди първо четене такова обсъждане не се случи в никакъв формат", заяви Константинова и даде думата на гостите.
Светозар Колибарски, наблюдател и консултант за 2 международни организации и "Института за развитие на публичната среда" изрази задоволството от срещата, която определи като стъпка в правилната посока за нормализация на процеса по изменение на изборните правила. Според него обаче обсъждането е недостатъчно и ненавременно. Той подчерта, че измененията в изборните правила трябва да се правят не по-малко от година преди избори - това гарантира стабилност на електоралната рамка. Колибарски се обяви срещу идеята на ДБ за нови преброителни центрове.
Камелия Нейкова от ЦИК припомни становището на комисията, което бе представено пред правната в 47-ото НС, където имаше аналогичен законопроект. ЦИК продължава да смята, че ако бъде въведено алтернативно гласуване, по избор с хартия или с машина, е добре данните от хартиения вот да не се сумират от СИК с тези от машинния, като тези от машините да се отчитат въз основа на протокола от нея. Причината е, че на 4 април е имало множество технически грешки при сумиранията в СИК.
Зам.-председателят на ЦИК Емил Войнов посочи, че след изборите през юли 2021 г. комисията е извършила контролно преброяване на протоколи и е установила, че където съществуват грешки, те са следствие на неправилно записване от членове на СИК. Той даде пример "приплъзване" - вместо в едно поле преференцията е отразена в съседното. Войнов посочи, че след медийните сигнали за три секции с големи разлики между отчетените резултати от машинното гласуване и контролното преброяване на разписките през ноемврийските избори. "ЦИК изиска разписките и извърши преброяване - грешката е в СИК. На еднто място вместо 10 гласа е записано 110 гласа. И в трите секции броят на контролните разписки отговаря на отчетения резултат от машинния глас", отчете Войнов.
В залата бе изчетено и становище на Обществения съвет към ЦИК, които също изразяват опасения от сложността на отчитане на резултатите при смесен вот с машина и хартия. Той настоява и преброяването да е в РИК.
Нейкова отново повтори, че ЦИК още миналата година е настояла резултатите от машинния вот да се прибавят при въвеждането в изчислителния център, а не да се затрудняват СИК като ги пресмятат веднага.
Дебатът в залата се въртеше около преброителните центрове, предлагани от ДБ, но се оказа, че такива текстове все още не са входирани и не се разглеждаха в електронната комисия.
Повдигнаха се въпроси кой ще осигури видео наблюдението и къде ще се съхраняват после те. Константинова уточни, че въвеждането на видео наблюдение е било част от законопроект на "Възраждане", който обаче не мина на първо четене. Гости в залата обаче репликираха, че това може все пак да влезе преди второ четене на измененията. И предупредиха, че на много места секциите са на неподходящи места и ще е трудно техническото обезпечаване на подобен ход.