Продължава ефективната стачка на медицинските специалисти в многопрофилната болница за активно лечение в Добрич, която започна на 10 ноември. В понеделник ефективно ще стачкуват 24 медицински сестри, съобщи Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти. Всеки ден броят е различен, добави тя.
Недоволството на медицинските специалисти започна с напускането на синдиката на преговорите за подписване и в лечебното заведение в Добрич на постигнатите нива на възнаграждения в отрасловия колективен трудов договор. Искането на медицинските сесстри, подкрепени от акушерки, санитари, рехабилитатори и др. беше за 1500 лв основна заплата на месец. Едночасови протестни действия, които се провеждаха всеки ден, започнаха на 14 октомври. Директорът на болницата д-р Георги Желязков внесе иск в Окръжния съд за обявяването на протестните действия и ефективната стачка за незаконни по смисъла на чл. 17 на Закона за уреждане на трудовите спорове. Призовки бяха връчени на 136 служители на болницата. Първото заседание по делото беше на 9 ноември. В хода му стана ясно, че 2-ма не са призовани редовно, а 54 медицински специалисти се отказаха писмено в заявления от стачни действия и отпаднаха като ответници по делото, което продължава с второ заседание на 16 ноември.
Писмо до областния управител на област Добрич с копия до кметовете на осемте общини в областта с молба за провеждане на съвместна среща изпратиха от Синдиката на българските медицински специалисти. Общините са акционери в „Многопрофилна болница за активно лечение-Добрич”АД /МБАЛ/, с 32 процента, а най-големият акционер е държавата. В срещата от синдиката ще разчитат на подкрепата на кметовете за постигане споразумение с ръководството на болницата. „Надявам се на разбиране от Ваша страна на проблема, който поставя в риск бъдещото съществуване на МБАЛ-Добрич. Искането ни е обусловено от неизпълнение на вменени в арбитражно решение от 31 октомври т.г. задължения за ръководството на болницата и отказ за среща от страна на изпълнителния директор с цел постигане на споразумение. Не на последно място желаем да бъдат обсъдени и системни нарушения на трудовото законодателство. Намираме, че срещата е от особено важно обществено значение и касае интересите на живеещите в област Добрич, свързани със здравето на населението“, се казва в писмото.
Мнение за такава среща изказа още след първото заседание по делото на 9 ноември адвокатът на медицинските специалисти, които стачкуват, Детелина Симеонова, определена и като тяхно лице за контакт.
„На тази среща разчитаме да се даде гласност на проблемите в болницата и за постигане на споразумение с работодателя. Такова трябва да има и за да излезем от стачни действия” – заяви Илиева. Тя посочи, че работните заплати в болницата и сега стигат нивата в отрасловия колективен трудов договор, но в общата сума е по-голям делът на допълнителното материално стимулиране /ДМС/, т.е. ниска основна заплата и високо ДМС. „Ние настояваме да стане обратното, защото основните заплати са гарантирани” – обяснява Илиева.Тя каза още, че работодателят не изпълнява решението на Арбитражната и не осигурява заместници на повечето от стачкуващите, както е постановено в решението, което е задължително за изпълнение.
„Разчитам на такава среща с кметовете, за да се постигне евентуално някакво споразумение между стачкуващите и работодателя. Исканията им са изчистени, като се настоява за увеличение с 375 лв на сегашната основна работна заплата.Сега има много голям процент на ДМС. В такава насока ще се търси съдействието на кметовета за разговори със Съвета на директора. Тук реално е и важният социален въпрос – да има в региона работеща болница, тъй като тя е областна, и да се гарантира здравеопазването на населението” – каза адковат Симеонова.
По неофициална информация такава среща се подготвя за вторник или сряда, а своеобразен домакин ще е кметът на Добрич Йордан Йорданов.
„Необходимо да се постигне разбирателство, защото лидерите на синдиката ще си отидат, но хората остават тук и трябва да работят заедно. Аз имах среща с председателя на синдиката, запознат съм с проблемите. Оставам с впечатлението, че проблемът не е толкава в парите, а как се дават те” – заяви областният управител Здравко Здравков.
Община град Добрич подкрепя исканията за справедливо заплащане на труда във всички отрасли, стига финансовите възможности да позволяват това, е мнението на кмета на Добрич Йордан Йорданов.”При сегашното финансиране на болниците не могат да бъдат постигнати при нас заплатите в отрасловия колективен трудов договор. Увеличили сме заплатите с 40 процента на лекарите и 37 процента на другите служители, което е максималното, за да не допуснем финансов фалит” – заяви изпълнителният директор на болницата д-р Георги Желязков.