Форум в Пловдив, организиран от издателство “Клет България” в сътрудничество с в. “24 часа”
2243 STEM центъра ще бъдат изградени в държавните и частните училища в България до 2026 г. За целта са отпуснати над 500 млн. лева от плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви вчера в Пловдив директорът на Националния SТЕМ център проф. Найден Шиваров на форум за бъдещето на този вид иновативно образование, организиран от издателство “Клет България” със сътрудничеството на в. “24 часа”.
В проявата се включиха още еврокомисарят Мария Габриел, зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова, зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов, повече от 100 директори на училища, учители, експерти от страната и чужбина. Проф. Шиваров поясни, че проектите ще се подават от началото на следващата година от учебните заведения. За оборудване и апаратура за училища с до 50 ученици се отпускат 50 000 лева, за училище с над 1000 ученици сумата вече е 600 000 лева. Създадените до този момент 300 центъра също могат да кандидатстват за нова техника.
Предстои и изграждането на три регионални STEM центъра в Хисаря, Ястребино и Ковачевци. Те са финансирани за общо 18 млн. лева.
Целта на тези центрове ще е модернизиране на образователната среда, повишаване на квалификацията на педагогическите кадри да преподават по модерен начин, приложно и проектно базирано природни науки, математика, технологии. Това ще позволи развитието на дигиталните умения на учениците.
В Националния STEM център се изграждат 5 национални лаборатории. Те са в областта на зелените технологии и устойчивото развитие; 3D технологиите, киберфизичните системи и роботиката; природните науки; математиката и информатиката.
Базата ще се ползва активно и от олимпийските ни отбори по различни дисциплини.
В националния център ще се изгради и зала за дигитални изкуства.
“В Пловдив сме убедени, че използването на компютри и устройства още в основното и средното образование ще повлияе положително на кариерното развитие на децата. Затова нашите усилия са фокусирани в тази посока“, коментира Стефан Стоянов.
Управителят на "Клет България" Владимир Колев приветства участниците във форума и ги увери в подкрепата на издателството. На място бяха представени и първите у нас дигитални уроци за иновативно STEM обучение за ученици от 5-и до 7-и клас, разработени от издателство “Клет България”.
Експертът в STEM образованието Андреас Кастнер от Германия и специалистът по иновативни технологии и роботика от Гърция Ангелина Скараки запознаха присъстващите с новаторски практики.
Мария Габриел, европейски комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта:
Да има повече момичета в инженерните
“Сега повече от всякога виждаме ролята на науката, технологиите, инженерството и математиката като част от решенията за справяне с предизвикателствата на днешното време. Благодарение на STEM образованието може да направим така, че децата на България и Европа да имат необходимите знания и умения, за да бъдат успешни и да създават решенията, които очакваме за справяне с тези предизвикателства”.
С тези думи европейският комисар Мария Габриел откри форума. Според нея подкрепата за младите хора, създаването на интерес от научните изследователи и ключовата роля на учителите са предизвикателства, но и възможности.
Мария Габриел ще настоява в инженерните науки да се обучават повече момичета и това да започва от гимназиалния етап. Тя презентира и инициативата “Момичета в кръговата икономика”.
Динамична класна стая
Система за дигитално и дистанционно обучение по природни науки представиха по време на форума варненецът Мартин Радев и екипът му.
Други участници във форума представиха новости в “Динамична класна стая” с интерактивно съдържание. В нея учениците могат да се обучават в електронна среда по математика и български език. Така се насърчават тяхната креативност, критическото мислене, работата в екип и сътрудничеството.