Социалните помощи да се определят от линията на бедност за съответната година, а не както досега на база гарантиран минимален доход.
Тази промяна в Закона за социалното подпомагане мина на първо четене в социалната комисия в парламента. Предложението трябва да влезе в сила от 1 юли 2023 г.
Сега социалните помощи са обвързани с гарантирания минимален доход (ГМД), който е 75 лв. Тази сума не е променяна от 2018 г. За да получат месечна социална помощ, хората трябва да отговарят на редица условия, като сумата се определя от индивидуален процент спрямо статуса на човек.
Право на тях имат хората, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат сами чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, да осигуряват задоволяване на основните си жизнени потребности.
Те са три вида - месечни, целеви и еднократни. Така 75-годишен самотно живеещ човек без никакви доходи може да вземе на месец до 136,50 лв. Но помощта може да падне и до 43 лв., ако човекът има някакви минимални доходи.
Линията на бедност през следващата година ще е 504 лв., като обвързването с нея ще разшири и кръга на хората, които получават помощите. През тази година се очаква социално подпомагане да получават 63 хил. души. С обвързването на помощите с линията на бедност техният брой ще се увеличи до 86 хил. от 1 юли и до 116 хил. през 2025 г., обясни служебният вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров пред депутатите от ресорната комисия.
Разчетите показват, че за промяната през следващите три години ще са нужни допълнителни над 301 млн. лв. За 2023 г. са предвидени 87,80 млн. лв., а за 2024 г. –126,44 млн. лв. За 2025 г. пък ще са нужни 126,44 млн. лв., пише в предложените промени от служебното правителство.
Основната причина за промяната е, че едно от условията за получаването на пари от плана за възстановяване и устойчивост е социалните помощи да се обвържат с линията на бедност. Такива препоръки към нашата държава имаше и от ЕК през последните години.