Форумът по българистика ще е на всеки 2 години
“Необяснимо и недопустимо е историята да се подменя, услужливо да се забравя, за да обслужва политическа конюнктура или геостратегически интереси. България даде на славянския свят писменост, духовност и култура и това не бива да е обвито в невежество, да се забулва в полулъжа, да се употребява за националистически лозунги.” Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на международен форум за кирилицата “И ний сме дали нещо на света”. Той събра в София известни наши учени българисти с техни колеги от Европа. Инициатор бе Йотова, като за първи път от 40 г. такъв мащабен форум за българистиката се проведе с подкрепата на държавата. А амбицията на вицепрезидента е той да се свиква на всеки 2 години.
“Науката е най-доброто средство срещу опитите от Изток и от Запад да се подменят факти, да се отрича приносът на ранната българска държава за развитието на славянството, да се отхвърля или пренебрегва значението на Преславската и Охридската книжовна школа, чието влияние далеч надхвърля границите на тогавашна България”, каза още Йотова.
Ние, българите, сме призвани да бъдем пазители на кирицата. Тя е най-ценният наш дар към цивилизацията, изгражда мостове и свързва светове, заяви пък президентът Румен Радев във видео приветствие. Сред гостите бяха и служебните министри на културата проф. Велислав Минеков и на образованието проф. Сашо Пенов. Приветствие бе прочетено от името на патриарх Неофит. Той призова да се насърчава използването на славянската азбука в днешните времена, когато все по-често ставаме свидетели на загърбването на кирилицата и използването на латиницата. Днес се нуждаем от пазители и продължители на делото на Светите братя. България е държава на духа, убеден е патриархът.
Форумът е замислен като част от бъдещата Национална единна стратегия за опазването и развитието на българския език в България и извън пределите ѝ. Между 250 и 300 милиона души по света пишат на кирилица. Вицепрезидентът Йотова от години води битка срещу опитите на други славянски държави да изопачат историята и срещу спекулациите кой и кога е създал кирилицата. Тя настоява за създаването на български културен институт от типа на испанския “Сервантес” и немския “Гьоте” и акцентира върху необходимостта от стандарти за преподаване на български език извън страната ни. Пак нейно е настояването владеенето на български език да бъде условие за даване на гражданство.