Амбициите на срещата във вторник - базов консенсус кои политики са изпълними
В “Промяната” има и хора, които не са против коалиция с ГЕРБ, но няма да гласуват за такава. От партията на Бойко Борисов пък няма да се опитват да цепят ПП по темата.
Тези заявки направиха от двете най-големи парламентарни сили в навечерието на първата среща помежду им.
Във вторник двете формации сядат на една маса, за да обсъдят управленски приоритети, всяка от тях с уговорката, че не говорят за коалиция.
Първи изненадващ знак, че в “Продължаваме промяната” не са единни по въпроса колко твърда опозиция са, даде още в неделя депутатът Александър Дунчев. Той изброи няколко условия за съвместно управление на ПП с ГЕРБ и “Демократична България” - смяна на главния прокурор, нова антикорупционна комисия и смяна на “всички корумпирани кадри” в държавната администрация.
Третата водеща фигура в ръководството на партията след съпредседателите Кирил Петков и Асен Василев - бившият вицепремиер Даниел Лорер, ден по-късно не отрече, че сред тях има депутати, които не отричат яростно общи действия. “В ПП има различни мнения, но преобладаващото мнозинство казва, че коалиция с ГЕРБ не може да има. За нас управление на малцинството е единственият вариант в този парламент. Ще чувате от нас различни мнения, но решението на партията ще бъде едно”, увери той. На днешната среща ще се говори за политики и за това дали хората на Борисов ще успеят да сглобят коалиция без “Промяната”, разказа още Лорер. “Хората не вярват на ГЕРБ. Не вярват и че дори ПП да им каже какво трябва да се направи, за да стане тази държава по-добра, те ще го свършат, коментира обаче той пред bTV.
От съобщението на ПП не стана ясно дали Лорер ще седне на масата с ГЕРБ - бе посочено, че ще участват Петков, Василев и “експерти на партията”.
Запитан дали от ГЕРБ ще търсят разговори с отделни депутати от “Промяната” за подкрепа, Даниел Митов от ГЕРБ пък обясни: “Има институционален начин, по който се подхожда. Никога не сме ходили да търсим депутати оттук и там. Видяхте какво стана, като се криха в разни лаборатории и купуваха депутати - падна им правителството”.
И Митов обясни, че срещата не е начало на коалиционни преговори. Но в парламентарна република не можело да се обявиш за опозиция от самото начало. “Хората искат правителство от политиците, което да решава проблемите пред обществото. Има смисъл да се разговаря. Видяхте колко парламента отминаха, без да бъде постигнато нищо”, коментира депутатът от ГЕРБ пред bTV. Зрелите партии в парламента ще направят всичко възможно, за да се стигне до някакъв вариант на правителство, убеден е Митов. Похвали “Български възход”, че се държи като системна партия - нищо, че е влязла за първи път в парламента, за разлика от ПП.
За диалог “без опорки, клишета и внушения” призова пък във фейсбук шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова. Необходимо е не само да заявим приоритетите си, но и да постигнем базов консенсус кое е изпълнимо и кое - не, убедена е тя.
Това няма да е разговор за подкрепа на правителство или на мандат, а говорим относно политики, които трябва да се следват, за да могат да бъдат решени проблемите на българските граждани, коментира и шефът на групата на “Промяната” Андрей Гюров. Иначе ПП няма да промени досегашната си заявка, че няма да управлява с ГЕРБ, и ще е контрапункт на модела, въведен с тяхното управление.