Рекордьори са ДБ и “Възраждане”
Партиите “говорят” предизборно и чрез проектите си
“Промяната” и Делян Добрев пък се надбягват със закон за цената на бензина
От съдебната реформа през пенсиите до как ще спортуват студентите - свръхпродуктивност! За 19-те дни, откакто депутатите се заклеха, са внесли 91 проектозакона.
Дузина бяха депозирани още преди да успеят да изберат председател на парламента, още толкова - докато не бяха излъчени комисиите, които, ако не ги гледат, нито един закон не може да се придвижи към залата.
Прави са обаче народните представители да бързат. Ще трябва ударен труд, ако искат да приемат всичко обещано предвид прогнозите за живот на този парламент някъде само докъм 15 януари.
Първата работа бяха законите по плана за възстановяване. Вместо това обаче партиите ускориха промените в Изборния кодекс за връщане на хартиената бюлетина. Само за два дни те минаха през комисия и на първо четене в залата.
Задвижени бяха и антикорупционните закони - на служебното правителство и на “Продължаваме промяната”, които също са част от предизборната реторика.
Като е интересен фактът, че проектът на ПП мина в правна комисия с гласовете на ГЕРБ и в отсъствието на вносителя - партията на Кирил Петков. А ГЕРБ го подкрепи, след като Бойко Борисов поиска това от депутатите си като знак за ръка към “Промяната”.
35 от внесените законопроекти са дело на Министерския съвет и са свързани с плана за възстановяване.
Останалите 56 са на депутатите, като 28 от тях са внесени в първите три дни на 48-ото НС.
За битката с главния прокурор
Първи в деловодството са се записали от “Демократична България”, които са и рекордьор по внесени законопроекти с 19 броя.
А под №1 в 48-ото НС са вкарани промените в Наказателнопроцесуалния кодекс, които регламентират механизъм за търсене на отговорност от главния прокурор. В текста се предлага назначаването на разследващ прокурор - съдия, назначен от ВКС.
По-крайни в исканията си са от “Възраждане”, чийто първи законопроект (и под №2 в деловодството) също е свързан със съдебната власт. Те обаче предлагат освен контрол да има и механизми за предсрочно освобождаване и на главния прокурор, и на шефовете на върховните съдилища, както и на членовете на ВСС. Както и процедура за временно отстраняване на висши магистрати, ако срещу тях се води наказателно или дисциплинарно производство - както е за редовите им колеги.
Регламент на разследването и използването на СРС-та разписват от “Възраждане” с промени в НПК. Хората на Костадинов имат още 10 законодателни инициативи.
БСП има 7 внесени законопроекта, 4 от които още на 19 октомври - броени минути след като депутатите чуха първия си звънец. Освен промените в Изборния кодекс за връщането на хартията сред тях са и такива в закона за предучилищното и училищното възпитание и за семейните помощи.
За пенсиите и минималната заплата
Червените предлагат нова формула за определянето на заплатата, която е разписана с промени в Кодекса на труда. Тя следва духа на евродирективата - минималната работна заплата да е половината от средната. Това означава 850 лв., пишат в мотивите социалистите. Тя трябва да се определя всяка година до 31.Х.
Предлагат нови две преизчисления за следващата година, които по техни сметки ще струват още 1,8 млрд. лв. на бюджета. Първото е пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., да се преизчислят с тежестта на стажа от 1,35. Това те си представят да се случи още от 1 януари. От 1 юли пък пенсиите да бъдат преизчислени с осигурителния доход за 2021 г., е другото предложение на социалистите.
От “Продължаваме промяната” също са внесли промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предлагат ново швейцарско правило - от 1 юли пенсиите всяка година да се вдигат с онзи от двата показателя, който е нараснал в по-голяма степен - или със 100% от ръста на инфлацията, ако тя расте по-бързо, или със 100% от ръста на осигурителния доход, ако той я изпреварва. Именно по този механизъм пенсиите бяха вдигнати от 1 октомври, но бе еднократно.
С пенсиите е свързан и единственият законопроект, внесен от ДПС. Мустафа Карадайъ и депутатите му предлагат промени, които да признават за трудов стаж времето, в което лица са били в затвори, трудововъзпитателни лагери и места за задържане.
За отличниците
ГЕРБ предлагат промени в Закона за висшето образование, с които се разрешава приемът в университет без изпит да е за лауреатите от олимпиади, световни и европейски първенства вече не само в 12-и клас, но и в 11-и - обхваща се вторият гимназиален етап от обучението им.
Хората на Борисов са внесли 6 законопроекта.
За общините
БСП и ГЕРБ предлагат промени в Закона за устройство на територията, които удължават с 2 г. срока, за да приемат общи устройствени планове - до 1 януари 2025 г.
И “Промяната” се обръща към местната власт
- иска онлайн излъчвания на всички заседания на общинските съвети и комисиите им и задължително качване в интернет на дневния ред и материалите за всяко заседание.
От ПП имат внесени общо 4 проектозакона.
За енергетиката
Това е тема, която занимава партиите, се вижда по техните проектозакони. ДБ и ГЕРБ искат да има нов Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства (виж в карето.)
Освен това с промени в Закона за устройство на територията ДБ либерализират режима за инсталиране на възобновяеми мощности до 10,8 киловата и от разрешителен да го направят уведомителен. Това ще облекчи хората, които искат да си сложат фотоволтаици на покрива.
Под друг ъгъл енергетиката вълнува “Възраждане” - искат промени в закона, свързани с кадровите въпроси. И ако се обобщят с идеите на останалите партии, може да говорим за
коалиция за регулаторите
Хората на Костадинов настояват НС да прекратява предсрочно 5-годишния мандат на членовете на КЕВР при неизпълнение на задълженията им. Според мотивите им така ще се упражнява контрол над енергийния регулатор, което те си представят като начин да се спре ръстът в цените на тока, парното и газа.
Явно от вниманието им е убягнало, че цените се определят по сложни формули. както и че всъщност мандатът на шефа на КЕВР отдавна изтече, но по закон само парламентът може да го смени.
При Комисията за финансов надзор от “Възраждане” са се фиксирали във високите заплати - предлагат шефът ѝ да взема 90% от възнаграждението на шефа на НС. Така се определят заплатите в много регулатори, но в КФН принципът бе променен и членовете ѝ получават процент от средната заплата на изпълнителните директори на пенсионните и инвестиционните фондове, чиято дейност КФН надзирава. По същата логика заплатите в БНБ са процент от тези на управата на частните банки.
От ДБ също имат претенции към регулатор, но към Комисията за защита на конкуренцията. Искат мандатът на членовете ѝ пак да стане 5, а не 7 г., завишават се изискванията за стаж. Предлага се парламентът да ги избира с поне 121 гласа.
Срещу джигитите на пътя
По тези теми партиите не би следвало да се делят идеологически.
От ГЕРБ внесоха отпадането на синия талон, както и криминализиране на отказа от тест за наркотици.
ДБ правят електронни ред услуги, така падат стикерите от предното стъкло на автомобила. Глоби да се плащат онлайн, а при над 5 невръчени фиша шофьорът да се уведомява по електронен път, предлагат те.
За повече спорт в училища и университети чрез клубове се бори най-малката и най-млада група - “Български възход”.
“Вятърни централи” - нова коалиция събира ДБ и ГЕРБ
Нова тематична коалиция се заформя в този парламент - условно наречена “Вятърни централи”. И “Демократична България” и ГЕРБ искат да има нов Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Той засяга т.нар. офшорни вятърни централи, т.е. онези, които се монтират в морето и не изяждат така скъпоценната земеделска земя. Те са много разпространени в Западна Европа и в САЩ, като на много места са най-разпространените видове вятърни централи и през последните седмици над 20% от електроенергията в Европа се произвежда от тях. Досега у нас нямало сериозен инвеститорски интерес.
Двата проекта, които за първи път уреждат строителството и експлоатацията на вятърни централи в Черно море, са идентични. Предвиждат специален орган, оглавяван от премиера - Междуведомствен експертен съвет за развитие на офшорната вятърна енергия, който да определя къде в морето може да се изграждат.
ДБ предлагат и промени в Закона за енергетиката - фонд “Сигурност на електроенергийната система” да компенсира минимум 50% от разходите на ЕСО и ерепетата и когато дойде времето тези офшорни централи да се изградят, да не се оправдават, че няма пари да присъединят към мрежата новите мощности.
По темата за бензина пък се “надбягват” ГЕРБ и ПП. Нов Закон за компенсиране на разходите на потребителите на моторни горива, от който се очаква във фонда за енергийна сигурност да влизат 100 млн. месечно, написа депутатът Делян Добрев. Но първо го пусна за обсъждане във фейсбек профила си. Според него компенсациите за фирми и физически лица може да стигнат и до 1 лв. на литър.
Докато похвали валят във фейс/ук профила на Добрев, “Промяната” внесе не в социалната млежа, а в деловодството на НС проект за решение за прилагане на дерогацията за внос на руски суров петрол, с която да бъдат намалени цените на горивата на българския пазар. (24часа)