Осъдената на 5 г. затвор промени версията си - не знаела, че е измама
Според прокуратурата Бойка Янушева и ливанецът Слейман Хамед прибирали 10% от сумите
Обрат на 180 градуса направи 63-годишната пловдивчанка Бойка Янушева, позната като Черната вдовица. Тя отрече пред Апелативния съд да е замесена в пране на пари.
На първа инстанция Янушева призна, че със съдружника си - ливанеца Слейман Хамед, са изпрали над 3 млн. лева чрез 107 финансови операции за прехвърляне на пари към банкови сметки в Китай.
“От юридическа гледна точка
ми казаха, че трябва да призная, за да бъде намалена присъдата ми”,
оправда се пред апелативните магистрати тя. И поиска наказанието ѝ от 5 г. затвор и 60 000 лева да бъде намалено. За същото настоя и Хамед, чиято присъда е по-тежка - 6 години и 8 месеца решетки и 120 000 лева глоба.
“Болницата в Пазарджик, в която работех, беше обявена в несъстоятелност. Трябваха 11 милиона лева, за да бъде спасена. Знаехме, че така можем да получим пари, но сметките на лечебницата бяха запорирани и затова регистрирахме фирми, през които да минат транзакциите”, обясни Янушева. Тя работела в склада на закъсалото здравно заведение.
“Не знаехме обаче откъде идват средствата, просто бяхме щастливи, че болницата ще заработи отново”, каза пред съда Черната вдовица.
Наричат я така, защото е погребала двама съпрузи. Единият – Георги Манчоров, е бил застрелян в края на 1998 г. в жилището си в Пловдив. Не е доказано Янушева да има пръст в екзекуцията. Вторият ѝ мъж - Ленин Димитров, който е о.з. полковник от ДС, също е починал.
Според новата ѝ версия, за да спаси закъсалото лечебно заведение, тя намерила подставени лица,
регистрирала 15 дружества бушони
на тяхно име и им отворила банкови сметки. Преките извършители на компютърните измами са от чужбина и те наредили на Янушева имената на новите фирми да бъдат огледални на вече съществуващи дружества. В това я въвлякъл Хамед, който ѝ предложил да съдействат на чужденците в изпирането на средства.
След като регистрирала фирмите, Янушева предала данните на ливанеца и той на свой ред заминал за чужбина, за да предостави потребителските имена и паролите на измамниците.
107-те транзакции са извършени на 14 април 2021 г. 17 от тях са успешни, другите 90 - не. Реализираните преводи са в размер на 261 000 евро, а неслучилите се транзакции, осуетени от намесата на разследващите, са за 1 356 000 евро. Според прокуратурата Бойка и Слейман прибрали 10% от сумите.
Прокуратурата твърди, че подставените лица от фирмите бушони, повечето от които социално слаби, получавали между 500 и 1000 лева. Всички те знаели в какво участват. Признали са го при разпитите си пред съдия.
До задържането на Янушева и Хамед през април м.г. се стигнало, след като в териториалното поделение на БОП в Пловдив получили информация, че
в следващите 3 седмици ще бъдат изтеглени и пренасочени 40 млн. евро
Според прокурор Николай Божилов Янушева изключително активно е участвала в осигуряването на хора, на чието име да бъдат регистрирани дружествата и съответно банковите сметки. За Хамед обвинителят обясни, че е имал ръководна роля в схемата и без неговото познанство с подсъдимата престъплението е нямало как да се осъществи.
Защитникът на Хамед - Красимир Елдъров, възрази срещу определението на прокурора. “Каква доминираща роля може да има той, след като и двамата са помагачи”, попита адвокатът, визирайки правната квалификация на обвинението.
Колегата му Стоян Донков, който защитава Бойка Янушева, помоли за ревизия на доказателствата. Според него жената не е знаела откъде идват парите. Донков поиска от съда да бъде намалено наказанието на клиентката му. Той смята, че дори и само година затвор би била достатъчна за превъзпитанието ѝ.
Бойка Янушева е добре позната на органите на реда, осъждана е три пъти - за измами, обсебване и фалшификации на документи. Слейман Хамед пък има зад гърба си присъда за закана за убийство и за неплащане на издръжка.
Апелативният съд ще разгледа молбата на двамата и ще се произнесе в законовия срок.