Засегнатата площ от пожара е огромна. Организацията, която е съставена е правилна и усилията на повече от 280 човека дават резултат". Това заяви шефъхт на пожарната главен комисар Николай Николов след оглед на място на българо-гръцката граница. Планинската местност в района на най-южната точна на България - връх Вейката гори от 3 ноември.
Фронтът на пожара, който се прехвърли от гръцка на българска територия е е около 25 километра, а на места е навлязъл до 4 километра на наша територия. В потушаването на пламъците участват над 280 души - пожарникари, лесничеи, военни и доброволци. Гаси се на ръка, защото теренът е трудно достъпен. Пожарът е низов - горят натрупаните огромни количества шума в букова гора. С помощта на тежка верижна техника са направени просеки и разчистени стари горски пътища, с което пожарът е локализиран. В гасенето на пламъците участва и хеликоптер.
"Надявам се до няколко дни да успеем да приключим. Важно е да не отслабнат усилията. През нощта ще останат да дежурят между 20-25 човека, за да наблюдават развитието на пожара, за да не се прехвърли огъня през просеките и да обхване нови площи", каза Николай Николов. Според него до падането на първия дъжд в района на пожара ще има хора, които да гасят и да не допускат разпространението на пожара.
Николай Николов заяви още, че се поддържа непрекъсната връзка с гръцките власти и действията са координирани. От другата страна на границата е паднал дъжд, което е облекчило работата по борбата с пожара.
Щетите, нанесени от огнената стихия тепърва ще се изчисляват, твърдят лесничеи. Според тях, за да се види доколко пожарът е засегнал дърветата във вековната букова гора, трябва да минат поне 2 години. В района са унищожени обиданията на много диви животни - сърни, костенурки, птици, таралежи и други. Пожарът се е разпрострял на защитената територия "Гюмурджински снежник", където повече от 30 години не е извършвана никаква стопанска дейност. Това е и причината в района да няма горски пътища.