В Окръжния съд в Добрич е образувано дело по искова молба, подадена от „Многопрофилна болница за активно лечение – Добрич“ АД, с която са предявени искове за установяване на незаконността на обявена на 13 октомври 2022 г. ефективна стачка и провеждана предупредителна стачка срещу 136 служители в болницата.
Ищецът по делото – Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич, предявява исковете с правно основание чл. 17 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове, в качеството си на работодател. Ответниците по делото са лица, за които се твърди, че са работници илислужители в болницата и са участвали в обявяването и провеждането на стачните действия.
В исковата молба се излагат твърдения за незаконност на обявената ефективна стачка и провежданата предупредителна стачка. Ищецът счита, че не е налице колективен трудов спор, работодателят не е уведомен писмено за исканията на работниците, не са проведени преговори между работниците и работодателя преди началото на стачката, липсва надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работниците/служителите в дружеството.Окръжният съд насрочи делото в открито заседание на 9 ноември 2022 г. от 13.30 часа.
„На 10 ноември започва ефективната стачка на медицинските специалисти в многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. За това вече е уведомен изпълнителния директор на болницата д-р Георги Желязков. Сестри и санитари ще бъдат по работните си места в отделенията, но няма да изпълняват служебните си задължения. Ще има лентички и табели, на които ще пише „Стачка”, заяви Мая Илиева – председател на Синдиката на българските медицински специалисти. От 14 октомври членове на синдиката, които работят в болницата, започнаха да провеждат всеки ден едночасови предупредителни протестни действия .Искането им е заплатите на медицинските сестри да станат 1500 лв, както е договорено в подписания отраслов колективен трудов договор. Подкрепят ги санитари, акушерки, рехабилитатори и др.
„Подкрепят ни и граждани, и пациенти”, добавя Илиева.”Имаше два разговора с директора на болницата д-р Георги Желязков, но не стигнахме доникъде. Затова се обърнахме към Арбитражна комисия. Тя имаше две заседания, на които бяха договорени минималните дейности в болницата. Работодателят е длъжен да намери заместници на стачкуващите.Вслучай, че не може да намери такива и им се наруши правото на стачка, работодателят трябва да заплаща дежурството плюс 100 лв допълнително.На практика болницата ще работи само спешна и неотложна медицинска помощ. Работодателят не може да използва медицински специалисти от други лечебни заведения, може по закон само да командирова нестачкуващите в самото лечебно заведение” – обяснява Илиева.
„Всеки може да оспори тази стачка – нестачкуващи, пациенти, ръвководството на лечебното заведение. Това е право по закон. Съдът ще реши кой е прав. Ще се явим на делото. Имаме адвокат” – каза още Илиева.
Едночасови протестни действия се провеждат и в болницата във Враца, където искането е за месечно трудово възнаграждение, съгласно подписания отраслов колективен трудов договор. Оттам изразяват и солидарност с действията на колегите им в Добрич.