- От монетите най-бърз ръст има при 20-те стотинки
- На година подменят с нови около 15% от банкнотите
584,2 млн. банкноти превъртат за плащания в брой хората и бизнеса в България. Бройката през тази година се е увеличила с 4% в сравнение с края на юни.
Инфлацията обаче е вдигнала стойността на парите в обращение за една година с внушителните 2,943 млрд. и в края на октомври те са били 26,622 млрд. лв. А само преди 7 месеца в началото на април, стойността им е била 23,99 млрд. лв.
С най-голям дял - 39,18% в общия брой на банкнотите в края на третото тримесечие, са тези с номинал 50 лева, коита са 228,9 млн. броя. На 100-левката се е вдигнал до 101 млн.
И двата високи номинала продължават да изместват банкнотите от 10 и 20 лв. Към март тази година например, когато инфлацията набираше скорост, банкнотите от 100 лв. бяха 99 млн. броя, като само за месец се увеличават с 1,4%, а за една - с 23,2 на сто. Бройката на 10 лв. се е свила с 1,6%, а на 20-левките - с 6,7%.
Ако структурата на банкнотите е показателна за инфлацията, то в предишните четири години броят на банкнотите от 10 лв. винаги е бил по-голям от столевките. Сега обаче
столевките задминаха тези с номинал 10 лв.
и в края на март 2022 г. са били с 16% повече. Друго доказателство за скока на цените е увеличаването на броя на банкнотите от 50 лв. - за една година с 18,4% до 211 млн. броя.
Към септември тенденцията се запазва - по брой на банкнотите в обращение дяловете на номиналите от 50 и 100 лева продължават да растат в сравнение с тези от 10 и 20 лева. Най-голямо вече е увеличението при 50-левките. А дяловете на банкнотите с номинал от 5, 10 и 20 лева намаляват, като най-голямо свиване има при 20-левовите банкноти.
В края на септември в обращение са
над 3 милиарда монети,
които са с 2,2% повече в сравнение с броя им в края на юни 2022 г. За същия период общата им стойност се е увеличила с 15,3 млн. лв. Средната по стойност монета е 0,18 лв. и е останала непроменена в сравнение с миналата година. Най-бързо расте броят на монетата от 20 ст., а най-малко тази с номинал 1 стотинка.
Намаляват подправените пари - от юли до септември в Националния център за анализ на БНБ са задържани общо
127 броя фалшиви български банкноти,
циркулирали в паричното обращение, а бройката им намалява с 48.
Заради механични повреди и износване управителният съвет на БНБ периодично подменя част от парите в обращение. Средно на година това са около 15%, а за тази година е предвидено отпечатването на 71 млн. броя нови банкноти. Преди две години бе пусната четвъртата банкнота от новата серия с номинална стойност 10 лева и емисия 2020 г.
Тя влезе в оборот на 12 юни 2020 г. като законно платежно средство. Общият дизайн и основните елементи на новата серия са запазени, а промяната е във вкарването на нови защитни елементи.
От 1 януари 2021г. от обращение бяха извадени
хартиените двулевки,
емисии 1999 и 2005 г., които престанаха да бъдат законно платежно средство. Те бяха заменени от металните два лева, а всички хартиени банкноти от емисии 1999 г. и 2005 г. се обменят на касите на БНБ по номинална стойност без ограничение на количеството, без такса и без краен срок на обмяна.
А за да опази имиджа и чистота в буквален смисъл на банкнотите, БНБ прави промени в наредбата, която определя правилата за контрол над качеството на парите, които са в оборот.
Според новите текстове, ако някой предлага да произведе българска банкнота или монета върху материал, който лесно може да бъде повреден или фалшифициран, няма да получи съгласието на БНБ. Аргументът – нетрайните банкноти и монети, както и тези, които лесно могат да бъдат подправяни,
уронват престижа и авторитета на българския лев
Чрез проверки по метода “таен клиент” или чрез дистанционен контрол на банките, доставчиците на услуги, финансовите институции и обменните бюра ще се следи дали се спазват всички изисквания за съхранение, употреба, проверка за фалшификати, за да не се разплащаме с мръсни, скъсани или подправяни пари.
Освен производителите на машини, които броят и проверяват качеството и истинността на парите, вече и банките, доставчиците на услуги и сервизните оператори ще
могат да получат от БНБ тестови комплекти с годни и негодни банкноти и монети,
за да настройват машините за сортиране и за самообслужване.
Исканията и разплащанията ще стават и по електронен път чрез страницата на БНБ в интернет на всички услуги за предоставяне на тестови комплекти и мостри на банкноти и разменни монети и за извършване на тестове на машини за сортиране и машини за самообслужване. Въвежда се и такса за извършване на контролните тестове, но едновременно с това БНБ ще заплаща на заявителя на разноските за пътни, дневни и нощувки, ако тестовете не се извършват в Касовия център на БНБ в София.
Освен че намаляването на фалшификациите и устойчивостта на банкнотите на повреди повишава авторитета на лева, това свива и разходите на централната банка за издръжка на паричното обращение. За него тя харчи 30-35% от бюджета си за отпечатване на нови банкноти са около половината от тази сума.
Това какви номинали и какъв брой от всеки зависи от много фактори - както от ръста на икономиката, т.е. на стоките и услугите, чийто оборот обслужват парите, така и от инфлацията и степента на дигитализация. Зависи и от броя на повредените и извадени от оборот пари.
100-те лева като еврото и долара - от памук, но лакиран, за да не пропуска вода и мазнини
На 28 декември 2018 г. БНБ пусна в обращение нова серия банкноти от 100 лева. “Това е висококачествена банкнота, памучна като еврото и долара, но с лаково покритие, което на практика представлява основното предимство на полимерните банкноти - не попива влага и мазнини. Ако върху новата 100-левова банкнота попаднат капки вода, те няма да проникнат в нея”, обясни тогава подуправителят на БНБ Калин Христов.
Почти веднага след като влезе в оборот, българската столевка стана банкнотата на 2019 г. Отличието бе връчено по време на конференцията High Security Printing EMEA.
Тя се организира за региона на Европа, Близкия изток и Африка и се провежда всяка година с участието на над 250 специалисти в областта на най- модерните технологии в печата на банкноти, паспорти, визи и други документи от целия свят.
Наградата за банкнота се присъжда за изключителни постижения в дизайна, техническата сложност и защитата на дадена банкнота или серия от банкноти, посочиха от централната банка.
Новата столевка има допълнителен знак за незрящи, холограмна лента с оптични ефекти, мастило с оптичен ефект, вградена осигурителна нишка и воден знак с висока резолюция.
На лицевата страна има портрет на Алеко Константинов, фигури и елементи, свързани с туристическото движение в България, заглавната страница на пътеписа “До Чикаго и назад”, обозначена е номиналната стойност на банкнотата с цифри и думи.
На обратната страна са изобразени елементи, свързани с живота и творчеството на Алеко Константинов.