С 33% да се облагат свръхпечалбите на eнергийните дружества, работещи с газ, въглища и извършващи нефтопреработване. Това предложение на кабинета, записано в закона за корпоративното подоходно облагане, получи „за“ в бюджетната комисия.
Облагането е определено като задължителна временна солидарна вноска, като тя ще бъде наложена върху генерираната печалба през 2022 и 2023 г., която е над средната стойност на обложените печалби за 2018, 2019, 2020 и 2021 година. НАП ще бъде отговорна да я събира, а за невнесена в срок вноска ще се дължат лихви.
Целта на облагането е да се набере ресурс, с който да продължи помощта за битовите потребители на ток, а има идея и за подпомагане на потребителите на газ, стана ясно по време на дебатите.
Бяха приети и поправки в закона за облагане на доходите, които дават право за месечно ползване на данъчните облекчения за деца, а не само след изтичане на данъчната година. Друг текст, подкрепен от комисията, позволява бонусът да се ползва и ако родителят, който има право на това е починал през данъчната година.
Не бе прието предложение на ДБ да се предвиди и възможност за електронни ваучери за храна, с които от миналата година може да се плаща ток, парно, вода и газ. Мотивът бе, че няма определение за електронен ваучер, което може да затрудни сегашните оператори на ваучери.
Поправки в закона за акцизите и данъчните складове, които също получиха „за“ от комисията облекчават режимите за ползване на данъчните складове, заради въвеждане на нови режими от 13 февруари 2023 год. Получателите на такива стоки ще подават месечна акцизна декларация за получените акцизни стоки, освободени за потребление на територията на друга държава членка, а не при всяка пратка, както досега.
Промяна в закона за ДДС пък дава право на получатели на пратки за суми до 600 лв., които са с начислен ДДС, за които клиентът е плати до една година от получаването й, продавачът да не дължи косвения данък, както е в момента. За по-големи пратки над тази стойност обаче, отписването на начисления ДДС ще бъде пет години.