Изграждат алеи между утайниците и засаждат 170 дървета
Пловдивската пречиствателната станция ще произвежда електричество, с което да осигури половината от енергията, нужна за работата й.
Това обясни проектантът на модерното съоръжение инж. Павел Павлов.
"От твърдите фракции в метантанкерите ще се произвежда биогаз, в който има 64% метан. Той ще постъпва в газогенераторите, а с произведеното електричество ще бъдат задоволени половината нужди на съоръжението, което ще пречиства мръсните води на Пловдив", каза още Павлов.
Кметът Здравко Димитров и заместникът му Пламен Райчев посетиха обекта, който на 96% е готов и се очаква до края на месеца фирмата изпълнител да го предаде. Остава да бъдат изградени алеи между осемте утайника и да бъде озеленено пространството между тях, като ще бъдат засадени 170 дървета.
Станцията е най-скъпата част от Водния проект на Пловдив, като цената за модернизацията и доизграждането й е 70 милиона лева с ДДС.
"Когато проектът е изготвен добре и фирмата-изпълнител работи качествено, нещата се получават. Пловдив ще има една от най-модерните пречиствателни станции в страната", коментира Димитров, облякъл светлоотразителна жилетка.
Според заместника му Пламен Райчев след завършването на обекта капацитетът на станцията ще позволи в нея да се пречистват водите на целия град. „В нея се заустват отпадните води от Северния колектор, изграден преди години. Сега ще влязат и канализационните води от изграждащия се колектор „Брезовско шосе-булевард Дунав“. Пак тук ще бъдат доведени и водите от новоизграждащия се Южен обходен колектор, който тръгва от "Пещерско шосе", ще преминава през районите "Южен" и „Тракия“ и ще стига до станцията. Капацитетът на съоръжението е достатъчен да пречисти водите не само на града, а и на няколко села, през чиито землища преминава северният колектор“, заяви Райчев.