Връщането на хартиената бюлетина е на път да стане факт, след като промяната в Изборния кодекс очаквано събра гласове и бе приета на първо четене в правната комисия.
Половин година след като започнаха опитите да върнат вота и с хартия, паралелно на машинния, коалицията на хартиената бюлетина - БСП, ГЕРБ и ДПС, успя да я прокара в комисията. Събра 11 гласа “за” и така задвижи връщането към смесеното гласуване, след като миналата пролет бе въведен изцяло машинен вот.
Меренето на силите вчера започна в началото на заседанието на правната комисия, когато от “Възраждане” поискаха точката да не се гледа. Тогава се оформи мнозинство 13:9 в полза на хартиената бюлетина, след което петимата депутати от “Продължаваме промяната” напуснаха залата и обявиха, че няма да участват в гледането на закони в противоречие с правилника.
Така във финалното гласуване на промените в Изборния кодекс
срещу хартията се обявиха само петима
- от “Демократична България”, “Български възход” и “Възраждане”.
Скандалът между “Промяната” и “Хартиената коалиция” започна още сутринта в пленарната зала, тъй като промените в Изборния кодекс бяха включени в програмата на НС за седмицата, въпреки че още не бяха минали в комисия. Милен Матеев от ПП поиска точката да отпадне, но бе апострофиран от Йордан Цонев, че се опитва да спъне гледането на проекта по същия начин, по който го правеше в предния парламент - като шеф на правната комисия дълго време протака разглеждането му. “Не се срамувам, че за мен е кауза да не върнем хартиената бюлетина”, отвърна му депутатът от ПП.
“Едва ли има спор, че създаването на действащия закон въведе образователен и възрастов ценз”, аргументира след това подкрепата за хартиената бюлетина Бранимир Балачев от ГЕРБ.
БСП се оказаха в най-трудно положение, тъй като трябваше да се обясняват защо са променили коренно позицията си. Миналата година
червените бяха част от анти-ГЕРБ коалицията, която въведе изцяло машинния вот
Направиха го заедно с ДБ, “Има такъв народ” и “Изправи се! Мутри вън!”. След срива на последвалите избори те обявиха, че това се дължи до голяма степен и на притесненията на възрастните хора да гласуват с машини. И така станаха вносители на промените за връщането на вота и с хартиената бюлетина.
“Искаме да дадем алтернатива на всички граждани, включая и на по-възрастните, да имат избор как да гласуват”, оправда се и вчера соцдепутатката Мая Димитрова.
Преди година и половина ДПС също подкрепи въвеждането на машините, но вчера това бе отчетено като грешка от зам.-шефа на движението Йордан Цонев. За да се стигне дотам, че сме отчели като грешка собственото си предложение, значи имаме основания, обясни той.
Хамид Хамид пък напомни пред комисията, че и други страни в Европа се отказвали от машините след въвеждането им. Той се закани, че ще внесат свои промени в Изборния кодекс между двете четения. От движението приемат хартиената бюлетина основно във вариант, в който преброяването се извършва чрез машина.
“Хем ще бъде 100% машинно, хем 100% с хартия - всеки ще си гласува на хартия, а после ще си я поставя в машината”, обясни Хамид. Така щял да се реши и проблемът с недействителните бюлетини.
Моделът работел много добре в Спортния тотализатор
Там, ако попълните 7 числа вместо шест, машинката връща фиша, даде пример депутатът. Според него машините за преброяване обаче няма как да бъдат въведени за следващите парламентарни избори, защото “последните години взехме да ги провеждаме по-често, даже май попрекалихме”.
Остър отпор на “Хартиената коалиция” даде Надежда Йорданова от ДБ. Тя предупреди, че смесеният режим ни “връща към изборния кошмар от 4 април 2021 г.” - огромен брой невалидни бюлетини, десетки хиляди поправки в изборните протоколи, неотчетени преференции.
Правната комисия прие и промени в Изборния кодекс на ДБ и “Възраждане”. Хората на Костадин Костадинов искат ЦИК да се избира при всеки нов парламент, за да може съставът ѝ да е съобразен с парламентарното представителство. Настояват и да има видео наблюдение през целия изборен ден, при броенето и съставянето на изборния протокол в СИК.
Вотът на червените нямало да ги спъне за коалиция с Петков
Подкрепата на БСП за връщането на хартиените бюлетини няма да попречи на разговори с “Промяната”, когато партията получи възможността да състави правителство. “Донякъде разбирам съображенията им, тъй като голяма част от техните избиратели действително са на по-голяма възраст. Може би действително има затруднение при избирателя. Но мисля, че на всички е ясно защо ГЕРБ и ДПС искат това връщане”, каза Мирослав Иванов. Това нямало да спре комуникацията им с бившия партньор. “За нас воденето на политика с поставяне на условия не е приоритет. Ще направим всичко възможно да реализираме втория мандат. С БСП имаме общи политики и идеи”, добави той.