Само “Възраждане” са “против”, а БСП се въздържа
Военните купуват и 26 торпеда срещу руски подводници за бойните кораби
Проектът за купуване на още осем броя американски изтребители F-16 block 70 най-накрая получи зелена светлина и от парламента. Това стана, след като вчера депутатите в комисията по отбрана одобриха разхода от 1,2 млрд. долара без ДДС за тях. За това гласуваха ГЕРБ, ПП, ДБ, ДПС и “Български възход”, против бяха само “Възраждане”, а БСП се въздържа.
Придобиването на още 8 изтребителя бе планирано през 2019 г., когато се поръчаха първите 8 с идеята да се направи една ескадрила. Офертата за вторите пристигна в Министерството на отбраната в края на юли. Условието на САЩ бе, че тази цена ще важи само до 1 ноември, а след това може да се вдигне заради оскъпяването на военната техника в световен мащаб и инфлацията. Военните ни обаче поискаха отсрочка, защото доскоро нямаше парламент, а само той може да одобри сделката. Затова и срокът бе удължен до 15 декември. Освен това
САЩ се съгласиха да компенсират България за забавянето на първите осем изтребителя
Те ще поемат 24,4 млн. долара от цената им, което ще покрие сумата за ракетите, които се купуват към F-16.
Планът е всички 16 самолета да са у нас до 2027 г. Плащането на вторите 8 ще бъде на вноски през следващите 9 г. Първата ескадрила бе платена изцяло авансово, защото България нямаше кредитна история със САЩ, а това е сред условията за разсрочено плащане. В тези 1,2 млрд. долара освен изтребителите е включена и тактическа радиосистема за 3,7 млн. долара.
Проектът за инвестиционен разход тепърва трябва да се одобри и в пленарната зала. Доскоро против това да се купуват още самолети бяха “Български възход”, но и “Продължаваме промяната”. Макар именно кабинетът “Петков” да договори покупката им, преди време бившият вицепремиер Асен Василев обяви, че ще подкрепят предложението, когато у нас пристигнат вече поръчаните. Ако гласуването в комисията се запази и в пленарната зала, то проектът за осемте изтребителя ще има мнозинство от 188 гласа.
24 самонасочващи се торпеда пък ще купи Министерството на отбраната за строящите се в момента два нови бойни кораба, реши вчера правителството. Торпедата ще се ползват за поразяване на подводници.
В Черно море с подводен флот от държавите, които не членуват в НАТО, разполага само Русия
Двата бойни кораба бяха поръчани на германската корабостроителница “Люрсен” през 2020 г. Те се купиха без въоръжение, за да може да се вместят в първоначално предвидените 1 млрд. лв. с ДДС. Първият вече се строи във Варна и трябва да се предаде на военноморските сили през 2025 г. Вторият ще бъде пуснат на вода година по-късно. За въоръжението им ще отидат още между половин и 1 млрд. лв.
Планът на военните е да купят два вида торпеда. Единият, който сега се взема, е 324 мм самонасочващо се торпедо. Той може да се изстрелва и от хеликоптери. Така най-накрая купените преди повече от 12 г. хеликоптери “Пантер” най-сетне ще се ползват като бойни. Досега те изпълняваха задачи за търсене и спасяване в Черно море, тъй като отново заради намаляване на цената бяха закупени без въоръжение. Хеликоптерите вече имат инсталиран торпедоносач за такива ракети.
24-те торпеда ще бъдат произведени от италианската компания Leonardo. Освен тях ще се купят по два броя учебно тренировъчни глави и габаритнотеглови.
През август служебното правителство разреши на Министерството на отбраната да купи и противокорабни ракети RBS-15 Mk3 и зенитноуправляеми MICA за корабите.
Междувременно вчера пък стана ясно, че САЩ са предоставили повече от 238 млн. долара на България през последните 5 г. в областта на сигурността. Те са отишли за обучение на войници, за повишаване на киберсигурността, освобождаването от съветско и руско оборудване, по-висока информираност за морските пространства и оперативната съвместимост в НАТО, стана ясно пък от справка в Държавния департамент на САЩ.