- Талантливото момче е част от шестия випуск “Отличниците на България”
- Формулата за успех на 18-годишния младеж: решаване на задачи по химия по 4-5 часа на ден
Труд, постоянство, дисциплина и решаване на задачи по 4-5 часа на ден. Това е формулата за успех на 18-годишния Крум Александров, който грабна сребърен медал от Международната олимпиада по химия. Заради постижението си талантливото дете от Математическата гимназия “Гео Милев” в Плевен влезе в шестия випуск на “Отличниците на България”.
Тази година олимпиадата се проведе в Китай дистанционно, заради мерките срещу коронавируса там. Въпреки това състезанието е изключително оспорвано, защото за медали се бориха 326 ученици от 83 страни. Те имаха 5 часа, за да решат 9 теоретични задачи от различни съвременни области на химията. Българските ученици се представиха блестящо. Освен Крум сребро печелят и Самуил Петков и Явор Христов от СМГ. А Павел Атанасов Николов от МГ “Акад. Кирил Попов”, в Пловдив завоюва златен медал.
“Задачите бяха интересни, от много високо ниво. Доволен съм от резултата си и как се справих. Издържах на напрежението”, казва Крум. Една от тях е
задача за златни наночастици, които се използват при COVID тестовете, за да се намери РНК-то на вируса
Талантливото момче трябваше да се състезава и на международната менделеева олимпиада по химия, но тя бе отменена.
През миналата година Крум завоюва и отличие от Европейската олимпиада по експериментална наука (EOES). България участваше в надпреварата с два отбора, като и двата завоюваха медали. В конкуренция със 114 ученици от 18 страни родните гимназисти спечелиха сребърни и бронзови отличия.
Турнирът се проведе в два практически кръга дистанционно от 9 до 14 май, като всеки отбор се състоеше от физик, химик и биолог. Така сребърен медал завоюва и отборът, в който е Крум. С него на състезанието са и Красимир Масларов и друг наш отличник от тазгодишния ни випуск - Петър Жотев. Трите момчета
изследват акациев мед от района на Сегед
Те е трябвало да направят спектрофотометрично определяне на антиоксиданти, измерване на вискозитет и определяне на захарно съдържание. Освен това сред задачите е и изследване на речни проби от унгарски реки (перманганометрично изследване за нитрити, хроматография на фотосинтетични пигменти и утаяване на гранулирани частици от речен пясък).
Още отсега Крум започва да се подготвя за следващото международно състезание, но преди това ще трябва да премине и през трите кръга на Националната олимпиада по химия.
Той е категоричен, че
само уроците в училище не са достатъчни
“Няма как да се случи. И сега посещавам школата на г-жа Бенова от Плевен, на която фактически дължа голяма част от успехите си, защото тя ми помогна и ми показа красотата на химията и как да уча”, разказва още Крум Александров. Според него трябва и самостоятелна подготовка, при това от чуждестранни учебници. Причината - в българските няма достатъчно информация, за да събереш необходимите знания и да можеш да се подготвиш за международна олимпиада.
Той непрекъснато търси информация в интернет, а често така важната литература му осигуряват и неговите учители.
Благотворителна фондация пък му помага да си купи учебници от "Оксфорд". Това са най-добрите учебници по химия, с много и различна информация, казва още той. В подготовката за международните състезания пък помагат преподавателите от Софийския университет. Те ни насочват към това какво да учим, казва още Крум.
Още с първите уроци по Химия в VII клас той разбира, че ще са занимава с тази наука. А най-интересни тогава са му химичните процеси, макар че не знае какво точно представляват. пленява го смесването на два разтвора и променянето на цвета. “От интереса към практическата част дойде и този към научната.
Химията ми харесва, защото описва нашия свят - как и защо се случват дадени неща. А
чрез модели в химията можем да предскажем дадени процеси
и даде пример с утайки и как различни замърсители се отразяват на водата. Ако сложим правилното вещество, можем да засечем, ако има вредни вещества за хората във водата”, разказва още отличникът.
Крум вижда бъдещето си в България. И иска да учи Химия в Софийския университет. Избира го пред световните, защото смята, че качеството тук е на много добро ниво, което ще му помогне за бъдещето му в научната сфера.
“Голяма част от хората, които са можещи, отиват в чужбина и така се отварят много възможности. Тук не остават хора, а те се търсят”, казва още той. Впечатлен е от преподавателите в Алма матер.