Служебният премиер Гълъб Донев призова депутатите към вразумяване, когато гласуват сметките на държавата за догодина
“Стигнахме до приказката, с която започнахме нашата работа като служебно правителство - как Гълъб Донев прави бюджет перо по перо.” С тази шега служебният премиер откри извънредното заседание на кабинета си с дневен ред бюджета на държавата за догодина.
“По темата има различни спекулации и различни становища. За бюджета за 2023-а се говори и с метафори, невинаги успешни. Колегите от министерството на финансите са разработили няколко сценария. Правителството
се спря на варианта за удължаване на бюджета
Личното ми мнение е, че е време за вразумяване, когато става въпрос за бюджета на държавата. Управленската философия на редовно правителство, излъчено от парламентарно мнозинство, намира израз точно в държавния бюджет. Служебното правителство не разполага с необходимата парламентарна подкрепа, за да предлага свои идеи и политики в интерес на българите”, обясни Донев.
Той изрази опасения, че във фрагментирания парламент обсъждането на бюджета може да се превърне в поле за предизборна борба, чиято цена ще е непосилна за обществото, а последиците - дългосрочни във финансов и икономически план.
Часове преди заседанието
синдикатите не харесаха предложението
на служебния финансов министър Росица Велкова да внесе т. нар. удължителен бюджет.
“Бюджетът е финансов план, който е израз на управленската програма на сформирано мнозинство”, заяви на заседанието на тристранния съвет министър Велкова. И увери партньорите на кабинета, че се запазват мерките в бюджета и всички плащания по плана за възстановяване. Колегите ѝ - социалният Лазар Лазаров и здравният Асен Меджидиев, също заявиха, че социалните плащания продължават, а някои ще бъдат и по-високи, защото линията на бедност се повишава с 22% и това означава по-високи социални плащания. Работодателите - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, подкрепиха удължаването на действието на сегашния бюджет до избирането на редовно правителство. Синдикатите обаче настояват за индексиране на доходите с поне 20%, за да се изпревари инфлацията.
Внасянето на удължителния бюджет означава, че през първите три месеца на новата година държавата ще може да харчи по 1/12 на месец от стария бюджет, коригиран с приети от МС или парламента промени. Това обаче означава и че минималната заплата ще остане 710 лв. Няма да се променят и някои плащания, които се изчисляват на базата на нейния размер, като заплатите в сектор “Сигурност и отбрана”, държавните парични награди, максималният размер на присъдената издръжка, която се изплаща от държавата.
В решението на кабинета по предложение на служебния финансов министър и за да могат да се използват данъчните отстъпки за деца,
авансовото им ползване ще бъде месечно
А също и ще важи не само за хората на заплата, а и за доходи по граждански договори, стопанска дейност и наеми.
В сегашния вариант на бюджета, чието действие се удължава, се предлага пенсиите да се индексират догодина през юни с 12%. Още обаче не е ясно дали и с колко те ще се увеличат, защото дотогава се очаква да има нов бюджет, който може да предвиди друг размер. Поне до март не се очакват промени и в тавана на пенсиите от 3400 лв., както и в минималния и максималния размер на осигуровките.
2023 г. ще започне без промени в данъчните ставки, на осемте процента вноска за здраве, вноските за фондовете на държавното обществено осигуряване. Няма да се промени и квотата на ваучерите за храна, с които вече можем да си плащаме и парно, ток, газ и вода, както и на билети за музеи и кина.