- Новата ни програма за лидерски умения LEAP е насочена към публичния, частния и неправителствения сектор, казва изпълнителният директор на фондация "Америка за България"
- Кандидатите трябва да са до 40 г. и с 5 г. стаж
- Г-жо Тальокова, Фондация “Америка за България” обяви началото на своята нова лидерска програма - LEAP. Тя е в партньорство с колежа “Бабсън”. Разкажете към кого е насочена програмата и какви са вашите очаквания за нея?
- Програма LEAP е насочена към български професионалисти от публичния, частния и неправителствения сектор. Кандидатите трябва да са на възраст до 40 години с поне 5 години трудов стаж в своята сфера на дейност и да владеят свободно английски език.
Амбицията ни е да развиваме LEAP дългосрочно и програмата да се превърне в “запазена марка” за най-високо качество сред различните програми за лидерски умения, предлагани в България и в САЩ.
- Защо решихте кандидатите да имат поне 5 години трудов стаж?
- Обсъждахме многократно изискванията както за възраст, така и за професионален опит и проучихме профила на участниците в някои от най-престижните международни лидерски програми. Спряхме се не просто на пет години трудов стаж общо, а на пет години стаж в съответната професионална област, в която кандидатът е избрал да се развива дългосрочно. LEAP е значима инвестиция от страна на “Америка за България” в човешкия потенциал на България и в същото време изисква и голяма инвестиция на време и усилия от страна на участниците. Затова е важно те да са натрупали известен професионален и житейски опит, както и яснота относно професионалното си развитие, за да може максимално да се възползват от програмата.
- Колежът “Бабсън” е основан през 1919 г. с фокус обучението по предприемачество. Как се стигна до партньорството ви с това учебно заведение?
- Когато във фондацията формулирахме философията на програмата LEAP, водещ бе
стремежът ни да си партнираме
с първокласен университет в САЩ,
който е безспорен капацитет в областта на обучението по лидерски умения и предприемаческо мислене. Повече от 25 години колежът “Бабсън” неизменно оглавява класацията на U.S. News & World Report в сферата на обучението по предприемачество. Най-новото попълнение в “Бабсън” е факултетът по предприемаческо лидерство. Какво означава това? По думите на президента на “Бабсън” Стивън Спинели-младши “предприемаческото лидерство е начин на мислене, който насочва усилията на организациите да превръщат проблемите във възможности, които от своя страна създават икономическа и социална стойност”. Според “Бабсън” “предприемаческото лидерство върви ръка за ръка с неукротим оптимизъм за света. Предприемаческите лидери са не просто мениджъри на риска, те са експерти в справянето с несигурността. Те имат положителна перспектива за бъдещето, тъй като винаги се опитват да подобрят нещата”.
Ние споделяме тази философия и неслучайно мотото ни е “Американският оптимизъм среща българския потенциал”. В допълнение, имаме предишно успешно партньорство с “Бабсън” по Лятната предприемаческа програма SEP. Колежът “Бабсън” откликна на нашата покана съвместно да създадем програма за лидерски умения специално за България, която е базирана на тяхната иновативна методология, наречена Entrepreneurial Thought & Action (ET&A) – Предприемаческо мислене и действие, но е адаптирана за българските участници от публичния, частния и неправителствения сектор. Така бе създадена LEAP, което на български означава скок, защото вярваме, че тя ще е скок в знанията, мотивацията и действията на участниците.
- С какви знания ще се върнат участниците след края на програмата?
- Програмата е много интензивна и както вече споменах, е базирана на учебната програма на Бабсън по т.нар. “предприемаческо лидерство”. Някои от основните умения, които програмата цели
да развие, са свързани с
личната и професионална
мотивация,
уменията за съвместна работа, за водене на преговори и ангажиране на хора с разнородни интереси и мотивации, за формулиране на общи цели за разрешаване на комплексни проблеми и други. В обучението ще участват както лектори, така и практици – местни лидери от публичния, частния и неправителствения сектор в САЩ. Но с какви знания ще се завърнат участниците, зависи до голяма степен от тях самите и най-вече от това доколко отворени са те към нови идеи. Както казва един от водещите преподаватели и изследователи от “Бабсън”, проф. Нан Ланговиц (Nan Langowitz), “ключът е доколко човек е отворен към учене и способността му да мобилизира другите хора в неговата организация да направят същото.
Най-добрите лидери са тези,
които постоянно учат”,
казва тя. “Колкото повече развивате нагласата си за постоянно учене, толкова по-отворени ще бъдете към възприемането на нови идеи, към изслушването на противоположни гледни точки и в крайна сметка – към достигането до по-добри решения.”
- При обявяването на програмата от фондацията казахте, че по време на обучението ще се засегнат и важни теми за България. Кои са те?
- Не ние определяме важните теми за България. Смятаме, че за да е максимално полезна програмата за участниците, а да не е само едно високоинтелектуално теоретично упражнение, би било ценно те да набележат темите, които те смятат, че са важни за България, и да търсят възможни решения. Неслучайно структурирахме програмата така, че да включва представители на публичния, частния и неправителствения сектор, защото и в най-успешните държави сложните обществени проблеми рядко, да не кажа - никога, не се разрешават само от един сектор в държавата. Успешните, устойчиви решения са възможни само в резултат на конструктивното взаимодействие между държавата, бизнеса, неправителствения сектор и активното гражданско общество.
- Къде ще се проведе LEAP и за колко време?
- Програмата ще се проведе основно в Бостън, в колежа “Бабсън”, и в допълнение сме предвидили културна програма в Ню Йорк и Бостън. Общо участниците ще прекарат 16 дни в САЩ.
- До кога е крайният срок за кандидатстване и как може желаещите да се запишат за програмата?
- Крайният срок за кандидатстване е 7 ноември през интернет страницата на програмата, където са разписани всички условия и изисквания.
- За първи път ли “Америка за България” организира подобна програма и може ли да очакваме в бъдеще подобни инициативи от фондацията?
- Това не е първата програма на фондацията за обучение на български професионалисти в САЩ. В продължение на седем години, в периода 2010-2016, развивахме програмата “Младите лидери на България”, която включваше различни тематични компоненти и беше насочена както към студенти, така и към предприемачи, училищни директори и учители, и магистрати. Освен това в продължение на много години
финансирахме и краткосрочно
обучение на професионалисти
в сферата на агробизнеса
В резултат на тези програми бяха стартирани нови бизнеси или въведени добри практики в различни сфери. Тъй като ние самите като организация сме фокусирани върху постоянното търсене на нови възможности и сме отворени за нови идеи, създадохме тази нова програма – LEAP. Надяваме се участниците, завършили програмата, да се гордеят със своето участие в нея, да се заредят с “неукротим оптимизъм” за бъдещето и да не се отказват да откриват възможности в многобройните предизвикателства.
CV: Десислава Тальокова е изпълнителен директор на Фондация “Америка за България” от създаването ѝ през 2009 година досега. Преди да се присъедини към фондацията, е мениджър в Българо-американската кредитна банка. Тя е магистър по международни отношения от университета “Джорджтаун” във Вашингтон, САЩ, и е завършила английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”.