Представители от Добрич на народното движение „България против корупцията и иновативна икономика” запазиха минута мълчание и поднесоха венец и цветя на военното гробище „Мирча вода” в Меджидия, Румъния, . Ритуалът беше изпълнен за поредна година в Деня на румънската армия.
„На военното гробище са погребани 7000 воини - румънци, руснаци, българи, германци, сърби, загинали в Първата световна война. Тук лежат костите на 2200 български войници и офицери. Мемориалът е построен през 1936 г. Това е най-голямото военно гробище в Добруджа. То има 4 части, на всеки гроб има кръст, на който е изписано името на загиналия, за неизвестните също има място” – каза ген. Кирил Куцов от Съюза на офицерите и сержантите от запаса – град Констанца, Румъния, организатори на събитието.
В средата на военното гробище, което е просторно и прилича повече на парк с няколкото каменни пейки за за разговор със себе си или с историята, се извисява паметник с надпис на няколко езика, включително и български:„Като символ на смелостта и воинската чест в това военно гробище почиват навеки заедно румънци, българи, германци, руснаци и други, паднали в Първата световна война”.
Монахини поднасят варено жито, като за помен. На гробовете има посадени храсти с рози, а розите бяха нацъфтели в различни цветове.
„Бях озвучител в общината и всяка година, когато правихме тържествения ритуал на Военното гробище в Добрич, с който започват честванията за Деня на града – 25 септември, бях там и всяка панихида съм я преживявал” – каза Христо Пеев, след като положи цветя. „Сам ще отида до паметника” – беше категоричен Борис Борисов, който се движеше с бастун. „В знак на дълбока почит” - добави той.
„Специално издание на Съюза на офицерите и сержантите от запаса – град Констанца, е отпечтано. В него има информация и снимки за посещенията на представители на Съюза по повод на различни годишнини в мемориалния комплекс „Военно гробище” в Добрич, където също са погребани воини, загинали в битките в района в Първата световна война. Изданието отразява взаимните връзки от 1991 г. до 2021 г. ” – каза Михаил Желев, координатор на движението за Североизточна България. Той получи луксозното издание от о.з. полковник Каталин Данулеску, който разказа на гостите от Добрич историята на военното гробище „Мирча вода”. На среща след поклонението бяха уговорени предстоящите срещи между двете организации.
Снимки – от отдаването на почит